Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź piąta w rankingu zadłużenia

Marcin Darda
Najbardziej zadłużonym powiatem w kraju jest poddębicki, Łódź blisko podium najbardziej zadłużonych miast wojewódzkich, a Łódzkie w czołówce najbardziej zadłużonych województw - wynika z rankingu pisma "Wspólnota" za 2012 r.

Eksperci zauważają, że był to pierwszy rok, w którym poziom zadłużenia ogólnego samorządów nie wzrósł względem roku poprzedniego. Jeśli rośnie, to w województwach i miastach na prawach powiatu, spada zaś w gminach i powiatach. Wniosek jest taki, że powiaty i małe gminy zazwyczaj nie mają na wkład własny do inwestycji unijnych, z kolei większe samorządy po "łyknięciu" funduszy unijnych teraz muszą część długu spłacić. Jak wygląda Łódzkie na tle kraju?

Samorząd województwa, jeśli idzie o zadłużenie, znalazł się na pudle. 51,23 proc. zadłużenia dało trzecie miejsce w kraju, wyżej jest tylko woj. opolskie (61,27) i Mazowsze (57,38). Sklasyfikowane najniżej woj. podlaskie jest zadłużone na nieco ponad 6 proc.

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień (PO) średnio co drugą sesję musi odpierać zarzuty opozycji z SLD i PiS, że następcom pozostawi tylko spłatę długów. Na sesji absolutoryjnej marszałek ku pokrzepieniu serc zarzuty opozycji odpierał hasłem, że "Kazimierz Wielki, budując potęgę Polski, też się zadłużał". Czyli Łódzkie będzie potęgą.

W kategorii miast wojewódzkich Łódź znalazła się na piątym miejscu. Ma budżet zadłużony na 60,57 proc., gorsze wyniki mają tylko Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Toruń, którego dług przekracza 84 proc. budżetowych dochodów, z kolei miastem zadłużonym najmniej jest Olsztyn - tylko 33,5 proc.

Wśród miast na prawach powiatu, Piotrków i Skierniewice zajmują miejsca na początku dolnej części tabeli (35 i 34 proc.). Wśród miast powiatowych najbardziej zadłużone jest Opoczno (prawie 63 proc., 9 miejsce w skali kraju).

- Pod koniec roku mieliśmy pewną "niespodziankę" związaną z podatkiem od czynności cywilnoprawnych i musieliśmy zapłacić 1,7 mln zł - tłumaczy Jan Wieruszewski, burmistrz Opoczna. - Stąd taki poziom zadłużenia.

Następny jest Tomaszów Mazowiecki (45,82 proc., miejsce 83.), Brzeziny (45,02, miejsce 91.) oraz Pajęczno (44,96 proc., miejsce 93.), a miastem powiatowym z Łódzkiego najmniej zadłużonym są Pabianice (21,58 proc.).

Jednak już w kategorii powiatów mamy lidera w skali krajowej, a chodzi o powiat poddębicki, który przekroczył 64 proc. zadłużenia.

- Mamy zgodę resortu finansów na przekroczenie "reguły 60 proc." - mówi Mariusz Koziński (PO), wiceszef Rady Powiatu. - Przekształciliśmy szpital, a w związku z tym musimy spłacać jego długi, stąd też tak wysoki poziom zadłużenia.

Wśród tzw. miast mniejszych najwyższe zadłużenie z samorządów Łódzkiego zanotowano w Złoczewie i Działoszynie (nie przekracza 54 proc.). Z kolei wśród gmin wiejskich na 72,53 proc. zadłużony jest budżet Pątnowa, co jest 14 wynikiem w kraju. Rekord należy do Ostrowic w woj. zachodniopomorskim, które zadłużyły się na ponad... 146 proc. W pierwszej setce z Łódzkiego znalazły się jeszcze gminy Mokrsko (65,89 proc.) oraz Zadzim (59,91 proc.).

Na drugim końcu są samorządy bez długów: Kluki, Szczerców, Bedlno, Buczek, Chąśno, Gorzkowice i Ładzice. Jedna z najbogatszych gmin w Polsce, Kleszczów, ma zadłużenie na poziomie 0,002 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki