Łódź: pikieta w obronie szkoły (ZDJĘCIA i FILM)

  Łódź: pikieta w obronie szkoły (ZDJĘCIA i FILM)

  mach

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W piątek pikietowali uczniowie gimnazjum z Ogrodowej w Łodzi. Obawiają się likwidacji szkoły.
  1/9
  przejdź do galerii

  W piątek pikietowali uczniowie gimnazjum z Ogrodowej w Łodzi. Obawiają się likwidacji szkoły. ©Jakub Pokora

  Protesty przeciw likwidacji części łódzkich szkół przybierają na sile. Dziś pikietę urządzili uczniowie i rodzice Gimnazjum nr 24 przy ul. Ogrodowej 28A, które w wakacje ma przestać istnieć.
  "Zasługujemy na swoje miejsce w Łodzi" i "Zostawcie nam nasze życie" - głosiły transparenty, a uczniowie wieszali je nawet na oknach budynku, wspinając się po gzymsach.  ***

  W obronie placówek,w różnych formach, występują także społeczności innych zagrożonych likwidacją szkół. W sobotę podobna do piątkowej pikietę organizują uczniowie liceum, wchodzącego w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 22 przy Przybyszewskiego. Początek akcji uczniów o 10:30

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WIELKA SPOŁECZNA MANIFESTACJA SPRZECIWIAJĄCA SIĘ LIKWIDACJI ŁÓDZKICH SZKÓŁ

  STOP likwidacji szkół (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 75 / 66

  PRZYJDŹ I WEŹ UDZIAŁ W NAJWIĘKSZEJ MANIFESTACJI SPRZECIWIAJĄCEJ SIĘ LIKWIDACJI CZĘŚCI ŁÓDZKICH SZKÓŁ.

  MANIFESTACJA ODBĘDZIE SIĘ 22 LUTEGO OD 15.00

  WYRAŹMY SWOJE ZDANIE NT. LIKWIDACJI CZĘŚCI...rozwiń całość

  PRZYJDŹ I WEŹ UDZIAŁ W NAJWIĘKSZEJ MANIFESTACJI SPRZECIWIAJĄCEJ SIĘ LIKWIDACJI CZĘŚCI ŁÓDZKICH SZKÓŁ.

  MANIFESTACJA ODBĘDZIE SIĘ 22 LUTEGO OD 15.00

  WYRAŹMY SWOJE ZDANIE NT. LIKWIDACJI CZĘŚCI ŁÓDZKIEJ OŚWIATY

  WSZYSTKIE RĘCE NA POKŁAD !!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przeciwni likwidacji szkół

  MAKS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 86 / 76

  Polska Partia Pracy-Sierpień 80 krytycznie odnosi się do mającego miejsce niemal w całej Polsce procederu likwidacji szkół powszechnych. Jest to sprzeczne z Konstytucją RP, ponieważ ta nakłada na...rozwiń całość

  Polska Partia Pracy-Sierpień 80 krytycznie odnosi się do mającego miejsce niemal w całej Polsce procederu likwidacji szkół powszechnych. Jest to sprzeczne z Konstytucją RP, ponieważ ta nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia obywatelom powszechnego i równego dostępu do wykształcenia.

  Wybrane nie tak dawno temu samorządy terytorialne, zdominowane w większości przez Platformę Obywatelską wpisują się w antyspołeczną politykę tej partii i rządu. Rządu, który zrzuca na samorządy coraz większe zadania nie przekazując na ten cel odpowiednich środków finansowych. Powoduje to sytuacje takie jak te choćby w Głubczycach, Radomiu, Bytomiu czy Wodzisławiu Śląskim – gdzie ostatnio doszło do protestów przeciwko decyzjom o zamykaniu szkół. Problem nie dotyczy tylko tych wymienionych miejscowości, lecz ma charakter ogólnokrajowy.

  Dostęp do edukacji, która jest fundamentem rozwoju całych pokoleń, jak i państwa jest systematycznie i planowo ograniczany. Dla rządu Donalda Tuska i dla wielu samorządów szkoły są tylko i wyłącznie kosztem finansowym, który trzeba minimalizować. Stanowczo protestujemy przeciwko takiej optyce! Szkoła jest przede wszystkim miejscem wychowania i kształcenia młodych ludzi. Każde ograniczanie funkcji państwa w obszarze edukacji odbieramy jako zamach na fundamenty nowoczesnego, wykształconego, świadomego swych praw społeczeństwa.

  Parafrazując hasła wyborcze PO z wyborów samorządowych apelujemy: Róbmy politykę, brońmy szkół! To apel do społeczności lokalnych – wspólnot uczniów, rodziców i nauczycieli. Brońmy szkół, często budowanych czynem społecznych, które dziś jednym podpisem chce się likwidować nie bacząc na koszty społeczne. Brońmy szkół poza aglomeracjami miejskimi, ponieważ młodzież wiejska musi mieć dostęp do edukacji bez barier odległościowych, a więc i kosztów finansowych. Likwidacja placówek oświatowych szczególnie na obszarach wiejskich i małych miasteczek oznacza tak naprawdę przerzucenie kosztów kształcenia na barki rodzin.

  Nie można uznawać za poważny argument, iż powodem likwidacji tych szkół jest niż demograficzny. Jest on jedynie potwierdzeniem porażki polityki prorodzinnej rządu i bezradności rządzących wobec współczesnych wyzwań. Spadek liczby urodzeń obecnie świadczy o katastrofalnej polityce społecznej rządu. Polaków nie stać na potomstwo w dobie podwyżek VAT-u, zmniejszania ulg na dzieci, wprowadzania coraz śmielszych odpłatności za studia wyższe.

  Polska Partia Pracy-Sierpień 80 oświadcza, iż będziemy przyłączać się do protestów lokalnych społeczności przeciwko zamykaniu szkół. Oferujemy wsparcie dla komitetów społecznych na rzecz obrony tych szkół.

  Mariusz Olszewski

  Wiceprzewodniczący PPP-Sierpień 80

  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo