Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: "Piotruś i wilk" w Muzeum Kinematografii

(Ad.)
"Piotruś i wilk" prezentowany jest w czwartek wieczorem na dziedzińcu Muzeum Kinematografii.
"Piotruś i wilk" prezentowany jest w czwartek wieczorem na dziedzińcu Muzeum Kinematografii. materiały promocyjne
"Piotruś i Wilk" oraz "Rysopis" prezentowane są w czwartek w ramach pokazów Letniego Kinematografu Rozrywkowego/Polówki organizowanych przez Muzeum Kinematografii, Kino Cytryna oraz Urząd Miasta Łodzi w ramach Letniego Festiwalu Sztuki. Plenerowa projekcja filmów odbywa się o 21:00 na dziedzińcu Muzeum Kinematografii.

Piotruś i wilk (2006), Polska, Wielka Brytania; 32’

reżyseria: Suzie Templeton; scenariusz: Suzie Templeton, Marianela Maldonado; zdjęcia: Hugh Gordon, Mikołaj Jaroszewicz; muzyka: Sergiusz Prokofiew.

"Piotruś i Wilk", to nagrodzona Oscarem (w 2008 roku) ekranizacja baletu Sergiusza Prokofiewa. Ten animowany film lalkowy to największa od wielu lat koprodukcja w polskiej animacji. Film powstał w koprodukcji studia Se-ma-for Produkcja Filmowa z brytyjską firmą Break Thru Peter. W Polsce wykonano lalki, dekoracje, zdjęcia i cyfrową obróbkę obrazu.

Piotruś żyje w świecie, w którym rządzą brutalne zasady - tu silniejszy zjada słabszego. Ale z niewielką pomocą przyjaciół Piotruś potrafi stawić czoła nawet Wilkowi.

***

Rysopis (1964), Polska; 71’
reżyseria i scenariusz: Jerzy Skolimowski; zdjęcia: Witold Mickiewicz; muzyka: Krzysztof Sadowski; obsada: Elżbieta Czyżewska, Jerzy Skolimowski, Tadeusz Minc, Jacek Szczęk.

Debiut fabularny Skolimowskiego jest montażem krótkometrażowych etiud szkolnych, które realizował w ciągu czteroletnich studiów w PWSF. Obraz uhonorowano m.in. nagrodą za reżyserię (razem z filmem "Walkower") na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arnheim w 1965 roku. Przez krytykę uważany jest za utwór, otwierający nowe perspektywy estetyczne przed polską kinematografią, a także za oryginalny manifest światopoglądowy pokolenia, które wchodziło w dorosłe życie w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku.

Andrzej Leszczyc jest młodym, wrażliwym człowiekiem, zagubionym we współczesnym świecie. Bohater budzi się wczesnym rankiem, zostawia śpiącą dziewczynę i stawia się przed komisją poborową, gdzie domaga się niezwłocznego powołania do służby zasadniczej. Z kartą poborowego, mając jeszcze przed sobą kilka godzin "w cywilu" wraca do dziewczyny i swoich zwykłych obowiązków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki