18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: plan likwidacji szkół szokuje

Maciej Kałach
Członkinie ZNP przyszły w środę do magistratu z flagami.
Członkinie ZNP przyszły w środę do magistratu z flagami. Jakub Pokora
Szkoły świecą pustkami, a po korytarzach hula wiatr - tak Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, uzasadnia propozycję zlikwidowania lub wygaszenia części szkół, o której napisaliśmy we wtorek. Gdy przemawiał w środę w korytarzu magistratu, członkinie Związku Nauczycielstwa Polskiego rozwinęły flagi, pojawiły się też na balkonie sali obrad Rady Miejskiej podczas sesji, chociaż ta poświęcona łódzkiej edukacji odbędzie się dopiero za tydzień. A w zagrożonych likwidacją szkołach już organizują się rodzice.

Przypomnijmy: Piątkowski proponuje łódzkim radnym zlikwidowanie z końcem wakacji Szkoły Podstawowej nr 141, SP nr 203, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 24, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9, XXVIII Liceum Ogólnokształcącego, XLI LO, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 11 oraz ZSP nr 14.

Innym placówkom grozi wygaszanie, czyli nieotwieranie we wrześniu pierwszych klas. Dotyczy to SP nr 40, Gimnazjum nr 20, Gimnazjum nr 45 i wszystkich ogólniaków istniejących w zespołach szkół ponadgimnazjalnych.

Rodzice już zapowiadają obronę placówek
Nauczyciele i dyrektorzy szkół boją się o pracę

- Będziemy protestować! - zapowiada Bogdan Fatel, ojciec ucznia z podstawówki nr 203 przy ul. Pomorskiej. Dziś późnym wieczorem rodzice urządzają tu naradę. Podobna, tyle że nauczycieli, odbyła się wczoraj w Gimnazjum nr 4 przy ul. Tuwima - ta szkoła ma przestać istnieć m.in. z powodu braku drogi pożarowej.

- W Gimnazjum nr 45 przy ul. Kadłubka wczoraj miały się odbyć drzwi otwarte dla kandydatów. Świadczy to, że sposób informowania o cięciach był fatalny. Ich skala jest porażająca - mówi Małgorzata Niewiadomska-Cudak, radna SLD.

Krzysztof Piątkowski kontruje, że zdecydowana większość dyrektorów o planach zmian w sieci szkół dowiedziała się najpierw od niego, a dopiero potem z mediów. Wygląda na to, że wiceprezydent z PiS na przyszłotygodniowej sesji, na której radni mają podjąć uchwałę intencyjną o cięciach, może liczyć na głosy koalicjanta - PO.

- Jest o wiele więcej pustych szkół niż wynika to z propozycji Krzysztofa Piątkowskiego. Ona może wydawać się radykalna, ale to skutek zaniechań poprzednich władz - komentuje Elżbieta Królikowska-Kińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta z PO.

***

Dyrektorzy i rodzice nie zamierzają się poddać

Sławomir Maciejewski, dyrektor SP nr 141
Propozycję Krzysztofa Piątkowskiego, według której nasza szkoła będzie zlikwidowana, przyjęliśmy z ogromnym smutkiem. Rodzice uczniów są bardzo niezadowoleni, już zapowiadają interwencję u radnych. Z dziećmi jeszcze nie rozmawialiśmy. Jeśli nasze próby nic nie dadzą, będziemy starać się im wytłumaczyć,dlaczego we wrześniu nie wrócą do swojej starej szkoły. Jednak wciąż liczymy, że do tego nie dojdzie.

Aleksandra Kruszewska, rada rodziców SP nr 141
Nie rozumiemy, dlaczego ma przestać istnieć właśnie SP nr 141. Pracują tu świetni fachowcy, dzieci wychodzą stąd bez żadnych zaburzeń emocjonalnych. Napiszemy petycję, która jak najszybciej trafi do magistratu. Teraz na Olechowie istnieją dwie szkoły - nasza i SP nr 205. Dlaczego teraz ta druga ma dostać monopol na całe osiedle? Rodzice powinni mieć wybór. Poza tym osiedle się rozrasta - wkrótce SP nr 205 się przepełni.

Małgorzata Palmowska, dyrektor SP nr 40
Nie rozumiem decyzji o wygaszaniu. To dla nas zaskoczenie. Jesteśmy wprawdzie małą osiedlową szkołą, ale argumenty o braku ekonomicznej racji naszego istnienia są nietrafione. W naszym budynku mieści się też młodzieżowy ośrodek socjoterapii, więc gmach jest w pełni wykorzystany. Szkoła za dwa lata obchodziłaby stulecie istnienia, nasza obecna siedziba powstała w latach 50. wysiłkiem mieszkańców dzielnicy.

Ryszard Kaźmierczak, dyrektor ZSP nr 22
Według wiceprezydenta, w zespołach szkół mają zostać wygaszone licea. Dla nas oznacza to zaprzepaszczenie wysiłku, który podjęliśmy przed trzema laty. Wtedy zaczęliśmy współpracę z policją, prowadzimy klasy policyjne, których absolwenci mają świetne przygotowanie, aby zasilić tę służbę. W zamian w zespołach szkół ma zostać wzmocnione kształcenie zawodowe. Ja o zmiany w programie walczyłem kilka lat, bez efektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki