Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź płynie bez morza

Dariusz Pawłowski
Hej żeglujże, żeglarzu... do Łodzi!
Hej żeglujże, żeglarzu... do Łodzi! fot. archiwum
I Łódzkie Dni Żeglarstwa, impreza, która dzisiaj rozpoczyna się w naszym mieście, przypomina bardzo ważną rzecz: miasto w centralnej Polsce, bez dostępu do dużej wody, ma bardzo silne i znaczące tradycje żeglarskie. I może dzięki swojej tęsknocie choć na chwilę wyczaruje tu morze...

Nowa propozycja, czyli Łódzkie Dni Żeglarskie, które potrwają od dzisiaj do niedzieli, może być znakomitą zapowiedzią wakacji. I namową do marzeń. W końcu cóż bardziej kojarzy się z wodą, jak nie łódź (Łódź).

- Chcemy powrócić do łódzkich tradycji spotkań żeglarskich oraz wspomóc integrację środowiska zawodowców, pasjonatów oraz amatorów żeglarstwa i innych sportów wodnych - podkreślają Robert Stańczyk i Arkadiusz Noremberg, współorganizatorzy przedsięwzięcia. - Dlatego w programie dni są między innymi spotkania z "wilkami morskimi", profesjonalne szkolenia dla dorosłych oraz żeglarska edukacja młodego pokolenia, prezentacja nowych tendencji i ofert dla miłośników żagli, przegląd dorobku kultury szantowej, a także konkursy dla wodniaków w każdym wieku.

Imprezę gości łódzki klub Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Jednym z ciekawszych projektów, które poznamy dzięki imprezie jest projekt "Zobaczyć morze". Pomysł polega na organizowaniu rejsów jachtem "Zawisza Czarny", którego załogę w połowie stanowią osoby niewidome lub słabo widzące.

W ramach dni odbędzie się koncert z okazji 25-lecia istnienia zespołu Cztery Refy. Ta łódzka formacja należy do najznakomitszych w kraju wykonawców morskiego repertuaru. Grają i śpiewają: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzykę instrumentalną opartą na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki. Są to m.in. anglo-koncertina, bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina, skrzypce.

W żeglarskie dni wpiszą się również XXVI Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską Kubryk 2010, jedna z najstarszych imprez tego typu w Polsce, która odbędzie się w Łódzkim Domu Kultury. Kolejna propozycja to "Sea it! Przegląd filmów marynistycznych", podczas którego zobaczymy m.in.: "Kapitana" Zdzisława Jankowskiego, "Konstruktora żaglowców" Krzysztofa Baranowskiego i "Sprawdzić siebie" Jerzego Szotkowskiego.

Do Łodzi przyjedzie Natasza Caban, która w grudniu ubiegłego roku zakończyła w Honolulu samotny rejs dookoła świata. W ciągu dwóch lat i czterech miesięcy jej 10-metrowy jacht Tanasza Polska Ustka pokonał około 26 tys. mil morskich.

W programie dni są poza tym: koncerty szantowe (wśród gwiazd Romek Roczeń, Banana Boat, Zejman & Garkumpel), targi żeglarskie i sportów wodnych, wystawa unikatowych modeli niepływających, konkurs plastyczny dla dzieci "Wakacje najlepiej spędzać nad wodą".

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.lodznahoryzoncie.pl.

A oto szczegółowy program: Piątek, 14 maja

g. 14 - konferencja "Przyszłość Zalewu Sulejowskiego",
g. 16 - otwarcie I Łódzkich Dni Żeglarskich "Łódź na horyzoncie",
g. 16.20 - Flota Polska DN: bojery w Polsce,
g. 16.40 - konkurs marynistyczny: Rafał Tomczyk,
g. 17.10 - występ łódzkiego zespołu szantowego,
g. 17.40 - prezentacja portalu sulejowski.pl,
g. 18.30 - koncert Romana Roczenia i Karoliny Perdek
sala projekcyjna:
g. 17 - "Sea it" projekcje filmów marynistycznych, sala wystawowo-targowa: g. 15.30- 18.30, wystawa modeli niepływających (redukcyjnych), targi żeglarskie.

Sobota, 15 maja
g. 10.15 - prezentacja portalu www.sulejowski.pl,
g. 10.40 - "Zobaczyć morze", okiem niewidomego uczestnika rejsów,
g. 11.10 - pokaz wiązania węzłów,
g. 11.40 - Flota Polska DN: bojery w Polsce,
g. 13 - konkurs marynistyczny,
g. 13.30 - prezentacja projektu "Zobaczyć morze",
g. 15.25 - występ łódzkiego zespołu szantowego,
g. 16 - pokaz filmu "Morze twoimi oczami" Lecha Mikulskiego,
g. 16.30 - spotkanie z Nataszą Caban,
g. 18.30 - koncert zespołu Banana Boat,
sala projekcyjna: g. 10.30-12.10, 12.30 - 13.50, sala wystawowo-targowa: g. 10-18.

Niedziela, 16 maja
g. 10.15 - pokaz filmu "Kruzenshtern",
g. 12 - atrakcje dla dzieci
g. 16 - koncert z okazji 25-lecia zespołu Cztery Refy,
sala projekcyjna: g. 11-15.30, sala wystawowo-targowa: g. 10-16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki