Łódź po raz pierwszy przeprowadzi konsultacje społeczne w...

  Łódź po raz pierwszy przeprowadzi konsultacje społeczne w sprawie budżetu miasta na przyszły rok

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński (z lewej) i radny Paweł Bliźniuk zapraszają na cykl spotkań dotyczących konsultacji społecznych
  1/2
  przejdź do galerii

  Dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński (z lewej) i radny Paweł Bliźniuk zapraszają na cykl spotkań dotyczących konsultacji społecznych budżetu Łodzi na 2019 rok. ©Marcin Bereszczyński

  Po raz pierwszy Łódź przeprowadzi konsultacje w sprawie priorytetów, które mają być zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. Odbędą się w czerwcu, zanim prezydent Łodzi ogłosi założenia budżetowe. Czyni to w połowie lipca. Projekt budżetu jest ogłaszany w połowie listopada, a budżet powinien być uchwalony do końca roku. Pojawiło się wiele wniosków o to, aby konsultacje budżetowe zaczęły się w możliwie jak najwcześniejszym terminie. Stąd pomysł urzędu na taka formę procedowania budżetu.
  O konsultacje wnioskowały organizacje i stowarzyszenia, które na etapie jesiennych konsultacji nie mogły przeforsować swoich projektów. Jesienią, gdy jest już projekt budżetu, trzeba wskazać co wykreślić z projektu budżetu, żeby zaproponować własną inicjatywę. W czerwcowych konsultacjach nie będzie takiego obowiązku.

  Konsultacje budżetowe nie są konkurencją dla budżetu obywatelskiego. Do budżetu obywatelskiego mieszkańcy składają konkretne projekty, które są poddane głosowaniu.
  W czerwcowych konsultacjach chodzi o kierunki i wskazówki dla urzędników, co mają zapisać w planach na kolejny rok. Radny Paweł Bliźniuk, który pisał interpelacje do prezydent Łodzi o konsultacje budżetowe przed opublikowaniem założeń budżetowych twierdzi, że urzędnicy podejmują arbitralne decyzje zza biurka, jaką ulicę wyremontować. Lepiej to skonsultować, aby urzędnicy brali pod uwagę sugestie mieszkańców.

  Konsultacje budżetowe są w pewnym sensie kampanią wyborczą.

  - Jeśli spotkania z mieszkańcami, dotyczące dobra Łodzi i łodzian ktoś chce nazwać kampanią, to jest to kampania. Nie mam z tym problemu. Jeśli robi się coś dobrego dla miasta, to należy tak czynić - powiedział Paweł Bliźniuk.

  Konsultacje odbędą się 16 czerwca w Porcie Łódź w godz. 12-15, 23 czerwca w Galerii Łódzkiej w godz. 12-15 i 25 czerwca w Urzędzie Miasta Łodzi w godz. 17-20. Ostatnie spotkanie będzie warsztatowe. Można też wysyłać mejle i pisma dotyczące propozycji zadań do budżetu Łodzi.

  - W konsultacjach wezmą udział dyrektorzy kluczowych wydziałów UMŁ. Zaproponujemy nowy format konsultacji. chcemy usłyszeć, co mieszkańców nurtuje i jak to zmienić - powiedział Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

  Skoro Łódź ma budżet obywatelski, konsultacje projektu budżetu, urzędników i radnych proponujących zmiany w projekcie budżetu, organizacje proponujące własne projekty, to czy potrzebne są kolejne konsultacje? Czy poprzednie budżety Łodzi były tak złe, że trzeba wprowadzić nową formę konsultacji?

  - Chcemy poprawiać, a nie naprawiać sposób procedowania uchwały budżetowej - wyjaśnia Paweł Bliźniuk.

  Zobacz też: "Wystarczy być lojalnym działaczem PiS-u, by zostać milionerem". PO ruszyła z nowym "Konwojem wstydu"

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rawo glosu TYLKO dla placacych podatek dochodowy w lodzi

  zyklonB (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  nie dokładasz się to milcz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nikt ze mną nie konsultował

  Rządy PO = kataklizm !!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Podwyżki biletów o 30 % w MPK i Mosir. Podwyżki czynszy o 2 zł za 1m2. Skasowania biletów 10 minutowych i sprawdzonej siatki połączeń , zwężania ulic . Wtedy był czas na konsultacje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robią cyrk wyborczy i tyle

  Iwo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Udawanie konsultacji, do tego po marketach to kampania wyborcza za kasę podatników. Niech się przejadą do Gdyni, Warszawy, ba do Dąbrowy Górniczej i zobaczą jak się to robi gdy poważnie traktuje...rozwiń całość

  Udawanie konsultacji, do tego po marketach to kampania wyborcza za kasę podatników. Niech się przejadą do Gdyni, Warszawy, ba do Dąbrowy Górniczej i zobaczą jak się to robi gdy poważnie traktuje sięludzi! I do tego wciskają kit, że takiego bełkotu domagali się społecznicy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie konsultacje społeczne ? Chyba organizacji i stowarzyszeń (fenomenalnych?) !

  2 x 3 godziny to proforma ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  a i tak powstanie "biuro lub hotel" ! hahahahaha albo "park kieszonkowy".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaczyna się koncert wyborczy

  Hanka Pijanka Skazanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Podziękuj bohaterom ze swojego regionu i wybierz patrona pociągu.

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny