Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: polichromie na kamienicy Pod Gutenbergiem (ZDJĘCIA)

Wiesław Pierzchała
Polichromie, na których można dostrzec dynie, słoneczniki i winogrona, zostaną odtworzone nad oknami III piętra.
Polichromie, na których można dostrzec dynie, słoneczniki i winogrona, zostaną odtworzone nad oknami III piętra. Joanna Tarnowska
Podczas kapitalnego remontu słynnej kamienicy Pod Gutenbergiem przy ul. Piotrkowskiej 86, jednej z najpiękniejszych w Łodzi, odsłonięto niezwykłe polichromie. Przedstawiają girlandy z kwiatami, owocami i liśćmi.

Na efektownych malowidłach widać m.in. dynie, słoneczniki, winogrona. Polichromie zostaną pieczołowicie odtworzone. Będzie je można podziwiać na frontonie budynku między trzecim a czwartym piętrem. Do tej pory były niewidoczne. Pokrywała je gruba warstwa tynków kładzionych podczas poprzednich, nieudolnych remontów.

Jedno z najważniejszych odkryć konserwatorskich ostatnich lat

Dopiero teraz kamienica odzyska pierwotny blask. Na elewacji zostanie przywrócona niezwykła, kontrastowa kolorystyka żółto-różowa. Pojawią się odtworzone orły, rośliny i balustrady z kutego żelaza. Te ostatnie zostaną zainstalowane na parterze, po obu stronach bramy wejściowej. Cztery okazałe orły ozdobią elewację na pierwszym piętrze, natomiast rośliny - przypominające nieco powoje - pojawią się na zwieńczeniu frontonu. Projektanci nie zapomnieli nawet o iglicach, które zostaną odtworzone na sześciu facjatkach na poddaszu.

- Dobrze się stało, że ta piękna kamienica odzyska dawny wygląd - cieszy się Bartosz Walczak, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi. - Uwagę zwraca podobieństwo tego budynku do dawnej kamienicy Edwarda Luengena z lat 90. XIX wieku przy ul. Andrzeja Struga 2, która niedawno została odnowiona i też występuje na niej kontrastowa kolorystyka i metalowe detale.

Czteropiętrowa kamienica z poddaszem przy ul. Piotrkowskiej 86 powstała w 1897 roku według projektu Kazimierza Sokołowskiego. Jest to typowy eklektyk z akcentami neobaroku i neogotyku. Pierwszym właścicielem był znany drukarz Jan Petersilge. Dlatego w oficynach znajdowała się drukarnia, a kamienica była siedzibą gazety "Lodzer Zeitung". Nazwa budynku wzięła się stąd, że w niszy na trzecim piętrze umieszczono rzeźbę wynalazcy druku Jana Gutenberga, nad którym umieszczono stylową konchę i napis Anno 1440. Dwuletni remont kamienicy, która należy do miasta, zostanie zakończony jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki