Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: poradnia metaboliczna znów otwarta

Joanna Barczykowska
Pięcioletni Piotruś choruje na fenyloketonurię
Pięcioletni Piotruś choruje na fenyloketonurię Jakub Pokora
Poradnia chorób metabolicznych w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, która jako jedyna w Łódzkiem leczyła najmłodsze dzieci z genetycznymi chorobami czy wadami metabolicznymi, w końcu dostała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lekarze już przyjmują małych pacjentów.

Po protestach lekarzy i rodziców, których chore dzieci zostały bez specjalistycznej pomocy, NFZ zdecydował się na ogłoszenie dodatkowego konkursu. Poradnia konkurs wygrała i w lutym zaczęła przyjmować pacjentów. To wielka ulga dla dwóch tysięcy chorych, którzy leczyli się w poradni.

Jednym z nich jest pięcioletni Piotruś Dąbrowski z Łodzi, który od urodzenia choruje na fenyloketonurię. To rzadka wada genetyczna, która polega na gromadzeniu się w organizmie szkodliwych aminokwasów.

- To dla nas duża ulga. Mój pięcioletni synek choruje na fenyloketonurię, dlatego przez cały czas musi być pod opieką lekarzy. Baliśmy się, że co miesiąc będziemy musieli jeździć do Warszawy - mówi Dagmara Dąbrowska, mama Piotrusia z Łodzi.

- Piotruś musi przyjmować leki trzy razy dziennie. Dawki są przypisywane indywidualnie i zawsze są inne. Piotruś ma rzadką chorobę, ale przy dobrej opiece lekarskiej jest w stanie normalnie żyć. Każdego miesiąca wydaję majątek na specjalne produkty spożywcze, które nie zawierają białka fenyloalaniny. Bez opieki lekarskiej to nie pomoże. Cieszę się, że nadal będziemy mieli poradnię na miejscu w Łodzi.

Poradnia jako jedyna w Łodzi zajmuje się noworodkami i małymi pacjentami z wadami genetycznymi. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia pozwoli na przyjęcie w tym roku prawie 1,3 tysiąca pacjentów. Lekarze mają teraz pełne ręce roboty, ponieważ poradnia przez ponad miesiąc była zamknięta.

- Pracujemy teraz przez całe dnie, żeby przyjąć wszystkich pacjentów, którzy czekają w kolejce. Pod naszą opieką jest ponad dwa tysiące pacjentów z wadami metabolicznymi. Opiekujemy się nimi od urodzenia, kiedy zostaje wykryta wada, aż po uzyskanie pełnoletności - mówi dr Ewa Starostecka, kierownik poradni. - Przy rzadkich wadach, których nie potrafią leczyć inne poradnie, przyjmujemy nawet dorosłych pacjentów.

CZYTAJ TEŻ: Zamknięto ważną poradnię w CZMP. NFZ nie przyznał jej kontraktu

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki