Łódź: pożegnanie Piotra Hertla

  Łódź: pożegnanie Piotra Hertla

  Anna Pawłowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Piotr Hertel

  Piotr Hertel ©archiwum rodzinne

  W piątek, 19 listopada, w wieku 74 lat zmarł Piotr Hertel, łódzki kompozytor, pedagog i dyrygent. Pogrzeb odbywa się w środę, 24 listopada, o godz. 13.30 na cmentarzu rzymsko-katolickim św. Józefa przy ul. Ogrodowej.
  Piotr Hertel

  Piotr Hertel ©archiwum rodzinne

  Piotr Hertel był autor muzyki filmowej i teatralnej. Napisał muzykę do "Misia Uszatka", "Parasolek", "Modrzejewskiej", czy "Akcji pod Arsenałem". Współtworzył legendarny kabaret "Pstrąg". Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej i Akademii Muzycznej. Przez szereg lat był kierownikiem muzycznym Teatru im. Stefana Jaracza.

  Urodził się 19. maja 1936 roku w Łodzi. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi fortepian i kompozycję. Od 1992 roku prowadził w macierzystej uczelni zajęcia w Studiu Komputerowym Muzyki Elektronicznej, którego był współzałożycielem i kierownikiem.

  W latach 1992-97 wykładał w łódzkiej szkole filmowej, gdzie prowadził zajęcia z interpretacji piosenki. Przez ponad trzydzieści lat do 1997 roku sprawował funkcję kierownika muzycznego w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

  Komponowaniem zajął się już na przełomie lat 50. i 60. W 1956 roku był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków "Pstrąg", w którym działał do roku 1967 jako kompozytor, pianista i reżyser. Współpracował z teatrami w Łodzi, Warszawie, Katowicach, Szczecinie oraz z Teatrem Telewizji.
  W jego dorobku znajduje się kilkanaście komedii muzycznych i musicali. Ważny rozdział w jego twórczości stanowiła także muzyka filmowa, którą zajmował się od 1960 roku. Jemu zawdzięczamy muzykę do takich filmów jak "Akcja pod Arsenałem", "Modrzejewska", serialu "Dom", do bajek o przygodach Misia Uszatka, Pingwina Pik - Poka, Trzech Misiów i piosenek takich jak "Parasolki" .

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo