Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Premier zapowiada przejście starszych klas podstawówek na zdalność lub hybrydowość. Wiceprezydent Łodzi za przerwą w nauce.

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Karolina Wojna
Karolina Wojna
Premier zapowiedział w środę podjęcie decyzji o przejściu na edukację hybrydową lub zdalną także w starszych klasach podstawówek. Wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę, jest za dwutygodniową przerwą w nauce, aby przystosować szkoły do systemu mieszanego. Zebraliśmy też m.in. opinie dyrektorów podstawówek z regionu. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Premier zapowiedział w środę podjęcie decyzji o przejściu na edukację hybrydową lub zdalną także w starszych klasach podstawówek. Wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę, jest za dwutygodniową przerwą w nauce, aby przystosować szkoły do systemu mieszanego. Zebraliśmy też m.in. opinie dyrektorów podstawówek z regionu. >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Adam Jankowski
Premier zapowiedział w środę (21 października) podjęcie decyzji o przejściu na edukację hybrydową lub zdalną także w starszych klasach podstawówek. Wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialna za oświatę, jest za dwutygodniową przerwą w nauce, aby przystosować szkoły do systemu mieszanego. Zebraliśmy też opinie dyrektorów podstawówek z naszego regionu oraz prezesa Okręgu Łódzkiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

"Prawdopodobnie dzisiaj po południu na RZZK (Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - red.) podejmiemy decyzję, że również wyższe klasy szkół podstawowych też będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowego posiedzenia Sejmu.

Zatem najpewniej uczniowie klas IV-VIII podstawówek wkrótce dołączą do młodzieży szkół średnich, która w strefach czerwonych od poniedziałku (19 października) kształci się tylko na odległość (poza zajęciami praktycznymi - czyli nauką zawodu), zaś w strefach żółtych hybrydowo: ok. połowa oddziałów przychodzi na stacjonarne lekcje, pozostałe mają je przed komputerem.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi: potrzebna przerwa w nauce, bo znów będzie chaos

Obecna w parlamencie Lewica postuluje dwutygodniową przerwę w nauczaniu, aby przystosować szkoły do nauki w systemie hybrydowym. To także postulat Małgorzaty Moskwa-Wodnickiej, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialnej za oświatę, związanej z Lewicą.

- Rząd po raz kolejny chce nam zafundować chaos - ocenia wiceprezydent.

Uważa ona, iż ministerstwo edukacji nie wyposażyło szkół przez wakacje w potrzebny do nauczania na odległość sprzęt komputerowy, do takich zajęć wciąż nie są też przystosowane podstawy programowe.

Chociaż, zdaniem Lewicy, straconych wakacji nie da się nadrobić, dwutygodniowa przerwa w nauce, dałaby dyrektorom i systemowi oświaty choć trochę z niezbędnego czasu przed wejściem w hybrydowość.

Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP: to było do przewidzenia

- To było do przewidzenia - skomentował środową zapowiedź premiera Marek Ćwiek, prezes ZNP w Okręgu Łódzkim. - Są szkoły podstawowe, w których nawet połowa nauczycieli jest aktualnie nieobecna: z powodu zachorowań w tym na koronawirusa czy objęcia kwarantanną.

We wtorek (20 października) Okręg Łódzki ZNP poinformował, że w naszym województwie aż 1,5 tys. pracowników szkół jest na kwarantannie, zaś 256 ma koronawirusa.

Agnieszka Błażejczyk, dyrektor SP nr 34 w Łodzi: Wzrosły kompetencje nauczycieli, pozostaną problemy sprzętowe

Agnieszka Błażejczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Łodzi, zauważa także wyższą niż zwykle absencję wśród uczniów.

- Bywa, że rodzice zatrzymują dzieci w domu, nie zważając na przepisy wymieniające sytuację, w których uczeń nie może pojawiać się w szkole - opowiada dyrektorka. - Ja i moja kadra spodziewaliśmy się takiej decyzji rządu, mamy zatem odpowiednie plany lekcji, dostosowane do nauczenia na odległość. Co się zmieniło od marca? Na pewno wzrosły kompetencje moich nauczycieli z zakresu e-nauki, pozostają problemy techniczne, np. z dostępem do szybkiego internetu w domach niektórych dzieci.

Michał Czarczyk, dyrektor SP nr 10 w Piotrkowie: jesteśmy o krok do przodu

W podobnym tonie wypowiada się Michał Czarczyk, dyrektor SP nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim.

- Czekamy na rozporządzenie i doprecyzowanie, o jakie klasy ma chodzić - mówi o zapowiedzi premiera (w domyśle o oddziały IV-VIII, ale w środowe popołudnie nie było potwierdzenia). I wspomina e-naukę z wiosny: "Ćwiczyliśmy od marca do czerwca, teraz myślę, że jesteśmy krok do przodu".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki