Łodź: projekt budżetu kultury na 2012 rok

Łukasz Kaczyński
Jednym z priorytetów projektu budżetu na 2012 rok jest budowa Nowego Centrum Łodzi i EC-1
Jednym z priorytetów projektu budżetu na 2012 rok jest budowa Nowego Centrum Łodzi i EC-1 Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Wiemy już, jak traktowana będzie kultura w Łodzi w 2012 roku. W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na następny rok.

Dochody miasta szacuje się na poziomie 3 mld 222 mln zł, zaś wydatki na 3 mld 628 mln zł. W tym wydatki wydziału kultury UMŁ na zadania własne mają oscylować wokół kwoty 75 mln 876 tys. 698 zł (to o około 1 mln więcej niż w tym roku). W sumie kwoty przekazane na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego stanowią około 6,6 proc. ogółu wydatków.

Między pięć miejskich teatrów rozdzielone zostanie na wydatki bieżące 23 mln 151 tys. 900 zł. W tym roku było to 22 mln 920 tys. 500 zł.

Ponadto prawie 7,5 mln zł zapisane jest w Wieloletnim Programie Finansowym dla Łodzi na modernizację i remont siedziby łódzkiego Teatru Lalek "Arlekin". Ponad 2,5 mln zł dostanie Teatr Powszechny na dalszą budowę Małej Sceny (rok temu ponad 780 tys. zł). 280 tys. zł otrzyma Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" na prace budowlane.

Cztery muzea mają otrzymać do podziału 13 mln 887 tys. 600 zł (w tym roku - 14 mln 106 tys. 600 zł). Na galerie i biura wystawiennicze przeznaczono ponad 1 mln 600 tys. zł (to o 90 tys. mniej niż obecnie). Ponadto prawie 2,5 mln zł wyznaczone zostało na prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne willi Kindermana, realizowane przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi.

Domy i ośrodki kultury mogą otrzymać ponad 10,6 mln zł (w tym roku było to ponad 11 mln zł). Kwota podzielona będzie między: Bałucki Ośrodek Kultury, Poleski Ośrodek Sztuki, Śródmiejskie Forum Kultury - Dom Literatury, ośrodki "Górna" i "Karolew", Centrum Kultury Młodych, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych i Fabrykę Sztuki.

Pięć miejskich bibliotek dofinansowanych będzie kwotą 15 mln 360 tys. 900 zł, a blisko 66 tys. zł przekazanych ma być z wydziału kultury w ramach partycypacji w kosztach utrzymania Biblioteki Gminnej w Nowosolnej (kwota bez zmiany). 25 tys. zł przekazanych ma być na modernizację pomieszczeń Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna.

Fabryka Sztuki w Łodzi w sumie otrzyma ponad 5,6 mln zł na utworzenie w swych ramach Art_Inkubatora (w tym 500 tys. otrzyma jako wydatki nie objęte umową o dofinansowanie).

Z kolei ponad 5,3 mln zł trafi do Centralnego Muzeum Włókiennictwa na adaptację budynku kotłowni na cele interaktywnego muzeum (w tym roku przekazano już na ten cel ponad 1,8 mln zł). Do Muzeum Kinematografii przekazanych ma być natomiast 12 tys. zł na wymianę poszycia dachu.

Na nagrody dla zasłużonych działaczy kultury przeznaczono 80 tys. zł. Honoraria dla ekspertów oceniających projekty w otwartych konkursach ofert, wykonanie okolicznościowych dyplomów, a także zakup wydawnictw fachowych to kwota rzędu 130 tys. zł.

Na konkursy wspierające wydawanie czasopism społeczno-kulturalnych i wydawnictw niskonakładowych o Łodzi przekazanych będzie w 2012 roku 150 tys. zł i jest to o całe 100 tys. mniej niż w tym roku.

Dofinansowanie inicjatyw kulturalnych stowarzyszeń i fundacji pochłonąć ma 4 mln 200 tys. zł (w tym roku skierowano na ten cel 700 tys. zł). Zaś 1 mln 927 tys. zł pochłonie współorganizacja innych przedsięwzięć kulturalno-artystycznych. Na wsparcie produkcji filmowych ważnych dla miasta, honoraria dla ekspertów oceniających scenariusze oraz materiały promocyjne wydział przekaże 700 tys. zł. Zaś 3 mln 778 tys. 300 zł kosztować będzie dofinansowanie działalności bieżącej dwóch instytucji, których siedziby de facto jeszcze nie powstały: EC-1 Łódź-Miasto Kultury oraz Centrum Dialogu im. M. Edelmana.

W ramach wydatków majątkowych budżetu Łodzi ponad 7,5 mln zł przekazane ma być na kontynuację budowy Centrum Dialogu im. Edelmana, blisko 120 mln zł na adaptację do celów kulturalno-artystycznych i rewitalizację EC-1.

Z budżetu biura ds. inwestycji przekazane ma być 123 mln 066 tys. 896 zł na rewitalizację terenów EC-1 (duża część tych kwot zabezpieczona jest w Wieloletnim Programie Finansowym). Na zintegrowany program rozwoju i przyjęcia nowych funkcji dla Księżego Młyna wygospodarowano 2 mln zł, zaś na budowę Specjalnej Strefy Sztuki 6 mln 600 tys. zł.

Wydatki na szkoły artystyczne w 2012 roku szacuje się na poziomie 5 mln zł, zaś na ochronę dziedzictwa narodowego wynosić mogą ponad 237 mln zł. Biuro Architekta Miasta w ramach wydatków na zadania własne na ochronę i opiekę nad zabytkami przekaże prawie 7 mln zł.

W budżecie miasta wyznaczono rezerwę w wysokości 3,7 mln zł oraz rezerwy celowe w wysokości ponad 57 mln zł. 2 mln zł w WPF zarezerwowane jest na potrzeby otwartego konkursu ofert na organizację festiwali. Największe kwoty trafią do tych organizatorów, z którymi UMŁ podpisze trzyletnią umowę.

Niebawem nad zapisami projektu całego budżetu dyskutować będą komisje radnych, w tym również komisja kultury. Na 28 grudnia zaplanowana jest sesja Rady Miasta, na której ma być głosowany ostateczny kształt budżetu Łodzi na 2012 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wróżka
Ogólniki pod którymi kryją się tolerowanie nadużyć.
Niech pani Zdanowska i Cieślak wyjaśnią dlaczego tak chętnie wpisano do budżetu 6.6 mln na SSS które jest nielegalne wg RIO!
Bo miasto przegrało proces?
No tak, ale trzeba sie odwołać i wykazać że roszczenie jest bezasadne ponieważ Nimecy oddali inny proejkt niz Miasto zamówiło!
Zamówiło zgodnie z SIWZ-em 37 tys m2, a otrzymało 54 tys m2.
Turczak pominął te sprawe podczas rozprawy i pojawia sie pytanie DLACZEGO?
Celowo? Z niekompetencji?
Wielka czarna dziura NCŁ zniesie z urzędu Zdanowską i Cieślaka.Wszystko na to wskazuje iż oni nie podołają niespodziankom o których nie mają pojęcia, bo nie realizowali poważnych inwestycji.
Jeśli się myslę to niech ktoś pokaże co zrobiła Zdanowska.Co do Cieślaka to proszę sie nie trudzić, zawiadowca ŁSSE to nie to samo co taka inwestycja.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie