WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Łódź prześcignęła Rzym!

  Łódź prześcignęła Rzym!

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W niedzielnych wiadomościach ze świata na czoło wybił się alarm burmistrza Rzymu. Ignazio Marino ogłosił, że Wieczne Miasto jest pogrążone w ogromnych długach - 867 milionów euro. Jak mają jeździć pociągi metra, jeśli nie będzie na to nawet euro? - zapytał i zaapelował o pomoc do rządu. Sam wcześniej zaczął oszczędzać: do pracy dojeżdża rowerem, a nie służbową limuzyną, jak jego poprzednicy. Drastycznie zredukował też sumę, jaką ma do dyspozycji jego gabinet.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Gdyby rzymski dług przeliczyć na polską walutę, wyjdzie nieco ponad 3,64 miliarda złotych. Kiedy już przeliczyłem rzymski dług na złotówki, przypomniała mi się wiadomość z sierpnia, że Łódź ma ponad 2 miliardy złotych długu. Na koniec roku dług wzrośnie o 10 procent, do 2,2 miliarda. I jakoś nikt się tym nie przejmuje. Nikt nie apeluje do rządu o pomoc. Nikt nie dowozi się do pracy rowerem, jak również niespecjalnie coś redukuje, jak burmistrz Rzymu.

  Przystąpiłem do dalszych wyliczeń. Tonący w długach Rzym ma 2 miliony 750 tysięcy mieszkańców. Na statystycznego rzymianina do spłacenia przypada więc 315 euro, które w jego imieniu pożyczyły władze miasta. 315 euro to 1323 złote.

  Jak jest w Łodzi? Miasto liczy 719 tysięcy mieszkańców. 31 grudnia każdy z nich będzie mieć do spłacenia 3060 złotych, około 730 euro. Ponad dwa razy więcej niż statystyczny rzymianin!

  Nie ma się czym przejmować? Chyba nie ma, bo nie widać, żeby się ktoś przejmował. Zresztą, czym się przejmować, przecież w Łodzi metro nie stanie, jak zabraknie pieniędzy.

  Jerzy Witaszczyk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo