Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź rewitalizuje. W kwietniu rozpoczną się konsultacje społeczne następnych 12 obszarów

Agnieszka Magnuszewska
mat. prasowe
W kwietniu miasto zacznie zachęcać łodzian do udziału w konsultacjach dotyczących rewitalizacji. Jak? Poprzez liczne pikniki w podwórkach.

Łódzkie fajranty, gry miejskie i centrum konsultacyjne, to podstawa tzw. programu partycypacyjnego związanego z rewitalizacją Śródmieścia. Jego realizacja rozpocznie się w kwietniu. Magistrat finansuje go ze środków pozyskanych z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- Część projektu rewitalizacyjnego dotycząca działań partycypacyjnych to nie tylko konsultacje społeczne. W siedzibie Fundacji Urban Forms otwarte zostanie centrum konsultacyjne, w którym będzie można się zapoznać z planami rewitalizacji. Ma być ono dostępne dla każdego od kwietnia do sierpnia w godz. 9 - 19 - mówi Hanna Gil-Piątek z Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta. - Następną rzeczą są namioty edukacyjne, czyli "Fajranty po łódzku". To aż 281 mikropikników sąsiedzkich w podwórkach.

Podczas "Fajrantów po łódzku" ich organizator (Fundacja Urban Forms) chce zachęcać łodzian do udziału w konsultacjach społecznych i przybliżać temat rewitalizacji.

W Łodzi będą rewitalizowane całe kwartały. Najpierw ul. Włókiennicza [ZDJĘCIA, PLANY]

- Skąd fajranty? Poszukiwaliśmy łódzkich tradycji, do których moglibyśmy się odwołać. "Fajranty po łódzku" mają być zabawne i utrzymane w piknikowym duchu. Przewidujemy atrakcje dla ludzi w różnym wieku, czyli gry , zabawy, zagadki oraz snucie opowieści - mówi Ewa Jagiełło, kierownik zespołu ds. konsultacji społecznych w Fundacji Urban Forms. - Przykładowo w maju zaczynamy grą terenową. Pojawi się też trambus śródmiejski, którego pasażerowie będą mogli jeździć za darmo przez tydzień po centrum. Przy okazji będą słuchać ciekawych opowieści o historii Łodzi i o anegdotach związanych z miastem.

Studenci z Warszawy i Krakowa przyjechali do Łodzi by przyjrzeć się rewitalizacji [ZDJĘCIA]

Projekt partycypacyjny ma poprzedzić kampania informacyjna, a do skrytek pocztowych łodzian trafią dwa bezpłatne wydania gazety poświęconej rewitalizacji.

- Powstanie też publikacja, w której zostaną zebrane doświadczenia z partycypacji - mówi Gil-Piątek.

Oprócz programu partycypacyjnego magistrat musi zrealizować program edukacyjny i animacyjny oraz zlecić liczne analizy dotyczące rewitalizacji obszarowej. To działania objęte Projektem Pilotażowym, który MiR dał Łodzi aż 3 964 000 zł. Jest on w stu procentach finansowany przez ministerstwo.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki