Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: rowery w Muzeum Miasta

(Ad.)
Historia łódzkiego ruchu rowerowego - Muzeum Miasta, środa, godzina 18:00.
Historia łódzkiego ruchu rowerowego - Muzeum Miasta, środa, godzina 18:00. materiały promocyjne
"Letnia środa na rowerze" to tytuł spotkania w Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15. Spotkanioe rozpoczyna się o 18:00. Spotkaniu towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja dokumentująca historię kolarstwa w Łodzi i regionie.

Już od 125 lat łodzianie jeżdżą na rowerach. W 1886 r. grupa dobrze sytuowanych mieszkańców miasta założyła Towarzystwo Cyklistów Łódzkich. Kolarstwo wkrótce stało się ważną formą aktywności łodzian, zarówno w rekreacyjnej, jak i sportowej formie.

Już w okresie do 1939 r. kolarstwo należało do najpopularniejszych dyscyplin sportu w Łodzi. W okresie międzywojennym w stowarzyszeniach sportowych naszego miasta istniało aż 46 sekcji tej dyscypliny. Nie może więc dziwić, że łódzcy kolarze należeli do najlepszych w Polsce i czterech z nich startowało w tym okresie w Letnich Igrzyskach Olimpijskich.

Okres po 1945 r. tylko potwierdził znaczenie kolarstwa na sportowej mapie Łodzi. Świadczy o tym nie tylko liczne uczestnictwo łódzkich kolarzy w największych światowych imprezach, ale także sukcesy jakie na nich osiągnęli - z medalami Igrzysk Olimpijskich i tytułami mistrzów świata na czele. W Letnich Igrzyskach Olimpijskich po 1945 r. wystąpiło 11 łódzkich kolarzy. Byli wśród nich zarówno specjaliści od jazdy po torze, jak i kolarze szosowi. Dwóch łódzkich kolarzy zdobyło medale olimpijskie. W Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium, Andrzej Bek - w parze z Benedyktem Kocotem z Opola, zdobył brązowy medal olimpijski w torowym wyścigu tandemów. Na olimpiadzie w Montrealu Mieczysław Nowicki zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu szosowym oraz srebrny w drużynowym. W Igrzyskach nie wystąpił Janusz Kotliński, który osiągał jednak znakomite rezultaty w Mistrzostwach Świata w konkurencji tandemów - nieobecnej w programie olimpiad od 1976 r. W 1976 r. w Monteroni di Lecce w parze z Benedyktem Kocotem zdobył złoty medal. Medalistami mistrzostw świata byli również: Mieczysław Nowicki, Andrzej Bek i Krzysztof Sujka.

Spotkanie w "retro Cafe" przybliży początki i największe osiągnięcia łódzkich kolarzy. Prowadzący - Sebastian Glica, kierownik Muzeum Sportu i Turystyki - oraz zaproszeni goście spróbują także odpowiedzieć na pytanie, jakie stoją perspektywy przed dyscypliną w Łodzi i Polsce. Odpowiedź ta może być dla uczestników spotkania tym bardziej interesująca, że 31 lipca startuje największy kolarski wyścig w naszym kraju: Tour de Pologne. Wspominając łódzkie etapy "Biegu Dookoła Polski" z okresu międzywojennego, spróbujemy zastanowić się jakie jest obecnie znaczenie wyścigu i czy jego rola w polskim kolarstwie jest tylko i wyłącznie pozytywna.
(Informacja prasowa Muzeum Miasta)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki