Łódź: rysunek Schulza sprzedany na aukcji za 68 tys.zł

Anna Pawłowska
Jerzy Duda-Gracz ''Zabucze. Powrót Jaśnie Pani''
Jerzy Duda-Gracz ''Zabucze. Powrót Jaśnie Pani'' mat. prasowe
O rysunek Bruno Schulza na niedzielnej aukcji w łódzkim Rynku Sztuki przy ul. Wschodniej 69 walczyło czterech kolekcjonerów. ''Józef'', narysowany tuszem na papierze, osiągnął cenę 68 tys. zł, wychodząc od 10 tys. zł ceny wywoławczej.

- Brawo dla dzielnego klienta, który zna po polsku pięćdziesiąt słów - powiedział po trzecim uderzeniu młotka prowadzący aukcję Wojciech Niewiarowski, właściciel Rynku Sztuki.

Nowy właściciel pracy Schulza licytował, jak trzech pozostałych, przez telefon. Wiemy, że dzwonił z zagranicy. Niewiarowski zdradził tylko, że jest to nowy klient łódzkiego domu aukcyjnego, jednak od początku zainteresowany tym konkretnym dziełem.

Za 20 tys. zł sprzedano także obraz Jerzego Dudy-Gracza ''Zabucze. Powrót Jaśnie Pani'' ,olej na pilśni.
Nikt jednak nawet nie przymierzył się do najdroższych z wystawionych dzieł - dwóch prac Tadeusza Kantora po 250 tys. zł każda, czy kuszącej ze sztalugi przy stanowisku prowadzącego aukcję ''Arche Scaligere w Weronie'' Aleksandra Gierymskiego.

Właścicieli zmieniły prace Edwarda Dwurnika ''Nowy Jork'' akwarela, tempera na papierze za 3,2 tys. zł i ''Przekupki'' Erno Erba, olej na tekturze za 9 tys. zł, ''Dworek'' Józefa Piotrowskiego za 7,5 tys. zł czy ''Kompozycja z kołem'' Bolesława Utkina za 5,5 tys. zł.

Znalazł się także chętny na dwa talerze ceramiczne Antoniego Starczewskiego za 2,6 i 3,2 tys. złotych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie