Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź się wyludnia i starzeje. Radni chcą powstrzymać negatywne trendy

Marcin Bereszczyński
Łódź się wyludnia i starzeje - alarmują radni PiS i żądają od władz miasta informacji, jak chcą powstrzymać negatywne trendy demograficzne.

Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2035 r. w Łodzi będzie mieszkało tylko 577 tys. osób. Obecnie Łódź liczy 700 tys. mieszkańców, w 1988 r. było ich 854 tys... W dodatku za kilka lat co trzeci łodzianin będzie w wieku emerytalnym.

Radni PiS biją na alarm i żądają, by prezydent Łodzi przedstawiła związane z tymi wyzwaniami plany magistratu. Dyskusja poświęcona demografii Łodzi odbędzie się w środę na forum Rady Miejskiej.

- Rocznie ubywa ok. 7 tys. mieszkańców Łodzi. To oznacza, że z każdym dniem jest nas o 20 osób mniej. Sytuacja jest o wiele gorsza niż w innych miastach. Stąd propozycja, aby zająć się problemami demograficznymi Łodzi na sesji Rady Miejskiej - powiedział Marek Michalik, szef klubu radnych PiS. - Chcemy, aby cała rada przyjęła stanowisko, żeby każdą kolejną uchwałę rozpatrywać pod kątem korzyści demograficznych.

- Poprzednia kadencja nie sprzyjała, aby młodzi przyjeżdżali do Łodzi, a łodzianie chcieli zostać w mieście - dodaje Włodzimierz Tomaszewski, radny klubu PiS. - Powinniśmy budować atrakcyjność miasta, a nie tylko wylewać beton. Potrzeba też atrakcyjnych wydarzeń, które przyciągną ludzi.

Radny PiS Marcin Zalewski dostrzega z kolei, że w 2020 r. przybędzie 8 proc. osób w wieku poprodukcyjnym. Zmniejszy się udział miasta w podatkach PIT i CIT, co zahamuje procesy inwestycyjne w Łodzi.

Urzędnicy magistratu przekonują, że Strategia Rozwoju Łodzi 2020+, którą przyjęto w 2012 r., przewiduje wiele działań osłabiających niekorzystne tendencje demograficzne. Urząd Miasta Łodzi stawia na dwie grupy osób: młodych i seniorów.

Magistrat dostrzega dodatnią migrację osób w wieku 20-24 lata. Do tego grona adresowane są programy "Młodzi w Łodzi", Mia100Studentów. Są lokale dla kreatywnych, stypendia, wsparcie dla rozpoczynających działalność gospodarczą, a także rabatowe karty studenckie, których wydano 5,6 tys. Druga grupa - osoby starsze - mogą liczyć na kluby seniorów i programy aktywizacji 60+. Dla tej grupy magistrat tworzy nowy oddział geriatryczny. Jest też miejska karta seniora, z której korzysta 2,5 tys. osób.

UMŁ wspiera też rodziny poprzez 14,6 tys. wydanych kart dużej rodziny. Magistrat wskazuje, że nie ma problemów z umieszczeniem dzieci w żłobkach i przedszkolach. Dodatkowo Łódź dostała certyfikat "Zdrowe miasto" Światowej Organizacji Zdrowia, świadczący o dobrych praktykach miasta w pracy nad poprawą jakości życia łodzian.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki