Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź się wyludnia. Ilu mieszkańców straciła Łódź w XXI wieku, a ile inne duże miasta?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na początku XXI wieku w Polsce było 41 dużych miast, ale zdecydowana większość z nich straciła mieszkańców. Które miasta najbardziej się wyludniły?
Na początku XXI wieku w Polsce było 41 dużych miast, ale zdecydowana większość z nich straciła mieszkańców. Które miasta najbardziej się wyludniły? Alicja Zboińska
Łódź zajmuje trzecie miejsce w gronie dużych polskich miast, które w XXI wieku straciły najwięcej mieszkańców. Liderem tej kategorii jest Bytom, tuż za nim uplasował się Wałbrzych.

Dużym polskim miastom, czyli takim, w których mieszka przynajmniej 100 tys. osób, przyjrzał się prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Na początku XXI wieku było ich 41, ale zdecydowana większość z nich straciła mieszkańców.

- Widać jest znaczna grupa dużych miast, w których zniżka taka była znaczna, przekraczająca 10 proc. w trakcie 20 lat - zaznacza prof. Szukalski. - Miast takich było 15, przy czym w przypadku czterech odnotowano spadek o co najmniej 15 proc. W kolejności od największego spadku są to: Bytom, Wałbrzych, Łódź, Sosnowiec.

Naukowiec zwraca uwagę na to, że wszystkie miasta o największym tempie spadku należały do dawnych monokultur przemysłowych. Łączy je także to, że uległy przyspieszonemu starzeniu się: w niekorzystnych warunkach ekonomicznych, wzmożonej emigracji rodziło się niewiele dzieci. Nie zmienia tego nawet poprawa sytuacji na rynku pracy w ostatnich latach.

W 2020 roku Polacy uciekali z miast

W ubiegłym roku natomiast wyludnianie miast jeszcze się nasiliło. Wyjątkiem są tylko trzy miasta: Kraków, Rzeszów i Warszawa. Przez 20 lat Łódź straciła ponad 126 tys. mieszkańców, czyli 15,8 proc. populacji. Wałbrzych w tym czasie stracił 21,7 tys. osób, co przełożyło się na utratę 16,5 proc. mieszkańców. W Bytomiu wystąpił największy procentowy spadek - 16,6 proc. Oznacza to, ze ludność zmniejszyła się o 32,6 tys. mieszkańców.

- Generalnie największe względne zmiany „na gorsze” zaobserwować można – pomijając miasta Górnego Śląska – w byłych miastach wojewódzkich, co jest wskazówką odnośnie do ograniczenia funkcji i atrakcyjności owych miast - dodaje prof. Szukalski.

W 10 lat Łódź spadnie z podium

Naukowiec prognozuje także, że w ciągu najbliższych 10 lat kilka kolejnych miast utraci status dużego miasta. W tym czasie Chorzów, Tarnów, Włocławek będą miały mniej niż 100 tys. mieszkańców, a Radom i Częstochowa zapewne trafią do miast o niższej liczebności. W tym też czasie nastąpi również najprawdopodobniej zmiana na podium – wśród miast wielkich ludność Wrocławia zapewne okaże się większa niż ta zamieszkująca Łódź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki