Lodz Solar Team buduje nowy bolid

  Lodz Solar Team buduje nowy bolid

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Lodz Solar Team buduje nowy bolid
  1/8
  przejdź do galerii

  Lodz Solar Team buduje nowy bolid ©materiały prasowe

  Lodz Solar Team, czyli zespół studentów z Politechniki Łódzkiej, buduje drugi w swojej historii pojazd napędzany energią słoneczną. Drużyna zamierza nim zwyciężyć w najbliższej edycji zawodów takich konstrukcji, odbywających się w Australii: Bridgestone World Solar Challenge. Ich termin to 8-15 październik 2017 r. O swoich planach studenci poinformowali na PŁ w piątek (9 grudnia).
  Z pierwszym bolidem (Eagle One), obudowanym panelami słonecznymi, drużyna z PŁ pojechała już na poprzednią edycję zawodów w Australii (w 2015 r.) oraz na wyścigi Sasol Solar Challenge 2016 w Republice Południowej Afryki. Zespół nabrał doświadczenia, teraz uczelnia zapowiada, że jej studenci myślą o zwycięstwie w najbardziej prestiżowej imprezie: Bridgestone World Solar Challenge 2017 (organizowanej w 30 lat po pierwszych wyścigach solidarnych).

  - Już nie raz udowodniliśmy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Zbudowaliśmy pierwszy polski pojazd napędzany energią słoneczną i dowiedliśmy jego niezawodności, przebywając około 3000 km w Australii, a rok później w RPA. Nie stoimy jednak w miejscu, chcemy się dalej rozwijać. Bazując na badaniach innowacyjnych technologii stworzymy jeszcze bardziej efektywny i praktyczny pojazd, który z powodzeniem mógłby poruszać się po polskich drogach. Pokażemy, że stać nas na więcej! – zapowiada Paula Mierzejewska, koordynator projektu Lodz Solar Team.

  Następca Eagle One, jak poprzednik, będzie reprezentował klasę cruiser - czyli pojazdów „miejskich”. Większość drużyn buduje pojazdy w klasie challenger („wyścigówki”). W 2015 r. w Australii cruiserów było 11 – załoga z PŁ zajęła 7. miejsce. W RPA łodzianie jako jedyni jechali pojazdem „miejskim”.

  Podczas takich zawodów najlepszy pojazd wybierany jest na podstawie wzoru, do którego podstawia się takie dane jak zużycie energii, czas przejazdu czy liczba pasażerów. Aby zwiększyć swoje szanse na zwycięstwo, Lodz Solar Team postanowił zbudować pojazd 4-osobowy (do pierwszego mieścił się tylko kierowca).

  W piątek studenci zaprezentowali tylko zarys nowego pojazdu - aby nie „zdradzać się” przed czujną konkurencją uczelnianych zespołów z całego świata.

  Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiemu

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo