18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: studenci szukają pokojów

Maciej Kałach
Łódź: studenci szukają pokojów
Łódź: studenci szukają pokojów Krzysztof Szymczak
Przed maturzystami, którzy kończą właśnie walkę o indeksy łódzkich uczelni, kolejne trudne zadanie. Ci spoza stolicy regionu muszą tu zdobyć miejsce do spania na czas studiów, a młodzi łodzianie coraz częściej też szukają kwatery do wynajęcia, bo chcą się uwolnić od "starych".

- Poszukiwania trzeba było zacząć jeszcze przed zdobyciem indeksu, by wysondować rynek. Kto nie podpisze umowy z właścicielem mieszkania do końca sierpnia, później prawdopodobnie przepłaci za kwaterę blisko uczelni - mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości z Łodzi.

Nowi studenci zazwyczaj najpierw w myślą o akademikach. - Na ten rok zaplanowaliśmy duży remont Domu Studenta nr XIV - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego. - Wielka modernizacja akademika zwanego "Wieżą Babel" powoduje, że w "deesach" UŁ w roku akademickim 2011/2012 będzie 3370 miejsc. Przed wakacjami było ich 4122.

Miejsc dla studentów ubędzie również na Politechnice Łódzkiej - z 2902 zrobiło się 2685. To również skutek remontów, ale także coraz częstszych przyjazdów gości z zagranicy, którym uczelnia oddaje pokoje.

Rośnie za to - z ponad 800 do 1200 - liczba miejsc w akademikach Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia ma się bowiem "wyrobić" z oddaniem po remoncie II DS, czyli tzw. Synapsy.

Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego, koszt wynajmu w porównaniu z poprzednimi wakacjami stoi w miejscu. W ogólnopolskich raportach Łódź nawet tanieje. Według lipcowego zestawienia ekspertów Home Broker średni koszt wynajęcia kawalerki w Łodzi to 879 zł (plus czynsz i opłaty), a raport sprzed roku ekspertów Szybko.pl i Expandera określał tę opłatę na 890 zł.

- Dobry interes na pewno zrobi ten, kto zanim dostał się na studia, już nawiązał kontakt z właścielem upatrzonego lokum blisko uczelni, pokazał się mu, zdobył zaufania, a po sukcesie w rekrutacji tylko "przyklepał sprawę" - mówi Błeszyński.

Według doradcy, coraz częściej rodzice osób przyjętych na studia w Łodzi decydują się na zakup mieszkania dla swojej latorości. A ta potem wynajmuje pokoje np. kolegom z roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki