Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: sześć nowych zabytków

Wiesław Pierzchała
Hotel Savoy opisał w swej powieści Józef Roth.
Hotel Savoy opisał w swej powieści Józef Roth. Jakub Pokora
Konserwator zabytków objął ochroną i wpisał do rejestru sześć nowych obiektów. Są to: hotel Savoy przy ul. Traugutta, kamienica Michała Kipera przy Gdańskiej 42, kamienica Mendla i Małki Lubińskich przy Struga 4, dworzec tramwajów podmiejskich przy ul. Północnej oraz dawne budynki suszarni i stołówki w obrębie kompleksu przemysłowego Ludwika Geyera między Piotrkowską a Wólczańską.

Hotel Savoy to jedna z wizytówek Łodzi. To właśnie on stał się tytułowym bohaterem książki znanego pisarza Józefa Rotha, zaś w momencie budowy w 1911 roku był najwyższym budynkiem w Łodzi. Powstał z inicjatywy finansisty Salomona Ringera i według projektu znanego architekta Franciszka Chełmińskiego. Utrzymany jest w stylu modernistycznym z akcentami secesji, co podkreślają dwa pawie nad okrągłym oknem na frontonie. Bohater powieści Rotha, który do Łodzi dotarł z głębi Rosji, nie ukrywał, że dzięki windom, kanalizacji i portierom w liberii, Savoy wydawał mu się bardziej europejskim hotelem od innych. Po drugiej wojnie światowej hotel słynął z restauracji Pickwick, chętnie odwiedzanej przez literatów i artystów.

Neobarokowy obiekt przy ul. Gdańskiej to jedna z najpiękniejszych łódzkich kamienic. Pierwotnie należała do zamożnego kupca Kipera, mającego w pobliżu rezydencję z ogrodem, w której dziś rezyduje Państwowa Inspekcja Handlowa. Zbudowano ją w 1897 roku według projektu Dawida Landego, jednego z czołowych łódzkich architektów. Prezentuje się znakomicie, bo niedawno odnowiono elewację, zaś w środku - na klatce schodowej i w mieszkaniach - zachowały się oryginalna stolarka i sztukaterie. Ozdobą frontonu są dwa wykusze po bokach i jeden pośrodku nad wejściem. Wśród bogatej dekoracji uwagę zwracają kartusze herbowe, liście akantu, metalowe, ażurowe kraty na balkonach, gipsowe odlewy twarzy, lukarna na mansardowym poddaszu i kariatydy na balkonach, pełniące rolę wsporników. Niestety, kamienica przy ul. Struga jest w kiepskim stanie i wymaga remontu.

W ramach dawnej fabryki Geyera do rejestru wpisana została dawna suszarnia stojąca na przedłużeniu ul. Przybyszewskiego i budynek dawnej stołówki na wysokości stawu, od strony Piotrkowskiej. Mieścił się w nim też skład towarów i teatr robotniczy. - Jeśli chodzi o kompleks Geyera, to już 18 budynków znalazło się w rejestrze zabytków - mówi Piotr Ugorowicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

W rejestrze znalazł się też modernistyczny dworzec tramwajowy wybudowany w latach 1951-1953 dla odciążenia krańcówki tramwajowej na niedalekim placu Wolności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki