Łódź: topola Holy może zostać Drzewem Roku

  Łódź: topola Holy może zostać Drzewem Roku

  (Ad.)

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Już tylko w czwartek, 30 czerwca głosować można na Drzewo Roku. W plebiscycie organizowanym przez Klub Gaja startuje łódzka topola Holy, rosnąca nieopodal Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Topolę zgłosili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 8, Filii nr 3 przy Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi.
  Topola Holy w Łodzi, kandydatka do tytułu Drzewo Roku.

  Topola Holy w Łodzi, kandydatka do tytułu Drzewo Roku. ©Materiały Klubu Gaja

  Spośród 85 drzew zgłoszonych z całej Polski jury konkursu wybrało 16. Każde z nich znajduje się w innym miejscu. Są rozsiane po całym kraju. Zgłoszone przez lokalne społeczności, urzędy, organizacje i osoby indywidualne dowodzą, że drzewa mogą być doceniane, wspominane i kochane. Są ważnym elementem kultury, historii i krajobrazu.

  Od 1 czerwca na stronie Klubu Gaja sami internauci wybiorą laureata konkursu. Mogą zagłosować na jedno drzewo tylko jeden raz ze swojego komputera.

  Autorem zgłoszenia topoli Holy jest 16-letni pacjent łódzkiego Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, od kilku lat poddawany codziennym dializom ze względu na ciężką niewydolność nerek. Widok topoli, która rośnie w przyszpitalnym ogrodzie koi ciosy choroby i strach.
  Drzewo było świadkiem indywidualnego zmagania z chorobą, łez wywołanych poczuciem bezsilności. Wybór jego imienia zajął kilka dializ, bo takie jednostki czasu były wówczas ważne dla chorego Mateusza. Rysował Holy, pisał o niej wiersze i opowiadał innym ludziom jak bardzo jest dla niego ważna.


  Do konkursu staje 16 drzew: dąb Chrobry w Białobrzegach, dąb Grot w Dęblinie, dąb Bolesław w Gościnie, lipa Drzewo Wolności w Jastrzębiu Zdroju, buk Anton w Katowicach-Giszowcu, platan w Koźminku, topola Holy w Łodzi, brzoza w Michałowie, wiąz w Poniszowicach, lipa Witula w Przyszowicach, Dąb Goduli w Rudzie Śląskiej, kasztanowiec Franek w Rydzewie, lipa w Stanicy, Jabłoń Miłości we Wrocławiu, Dąb Napoleona w Zaborze, dąb Eliasz w Żytnej.

  ***

  Od ośmiu lat Klub Gaja realizuje projekt Święto Drzewa, który owocuje bardzo różnorodnymi działaniami podejmowanymi przez kilkaset tysięcy uczestników w całej Polsce. Sadzimy nowe drzewa, ale także musimy zadbać o te, które już rosną. Nie zawsze plany zagospodarowania przestrzennego, wizje urzędników, samorządów, proboszczów czy przedsiębiorców lub spółdzielni mieszkaniowych sprzyjają drzewom. Narażone są na niefachowe przycinki, dewastację lub zwykły wandalizm. Tymczasem przynoszą nam tak wiele korzyści, że powinny być pielęgnowane i chronione jak najcenniejszy skarb. Konkurs Drzewo Roku ma przyczynić się do skoncentrowania uwagi na drzewach.

  Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku. Projekt został dofinansowany przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.
  (Informacja prasowa)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jakby dobrze poszukac

  okonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 49

  to w parku julianowskim tez jednak ocalalo troche egzotycznych egzemplarzy - neistety lata 50 i pozniejsze zaniedbania im nie sprzyjaly.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  drzewo

  jazero (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 78 / 66

  mało kto wie; róg Wojska Polskiego i Spornej rosnie sobie... miłorząb. takie daewoo...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo