MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź w czasach PRL-u! Zdjęcia Łodzi w latach 80-tych XX wieku. Karnawał Solidarności, później stan wojenny 26.07.2022

Anna Gronczewska
Łódź w latach 80 w czasie  karnawału Solidarności i stanu wojennego.
Łódź w latach 80 w czasie karnawału Solidarności i stanu wojennego. Archiwum Dziennika Łódzkiego
Łódź w czasach PRL-u! Łódź na starych zdjęciach! Tak wyglądali łodzianie w czasach PRL-u! Lata osiemdziesiąte były burzliwym czasem nie tylko w historii Łodzi. Najpierw trwał karnawał "Solidarności", potem wprowadzono stan wojenny. W 1989 roku doszło do częściowo wolnych wyborów. Większość towarów kupowało się na karki. Łódź na starych zdjęciach! Rozpoznajesz miejsca ze zdjęć?

Tak wyglądali Łodzianie w czasach PRL-u!

Lata osiemdziesiąte. Jak wyglądała wtedy Łódź? Życie wyglądało wtedy zupełnie inaczej. Na przykład odzianie hucznie powitali 1980 roku. Bawili się na licznych balach, prywatkach. Bardzo ciężko było zdobyć zaproszenie na sylwestrową imprezę w Łodzi. Witano też pierwszą łodziankę, która przyszła na świat. Była to córka Marii i Ryszarda Grabowskich, która urodziła się w szpitalu im. Kopernika. Jej mama była inżynierem, a tata artystą plastykiem. 1 stycznia powstało też Nadleśnictwo Łódzkie. Przydzielono mu w Proboszczewicach dwa hektary ziemi i budynek, w którym miała mieścić się administracja.

W podcieniach na ul. Zgierskiej otwarto filię „Hortexu”.

Bałucki „Hortex” prezentuje się bardzo przyjemnie – zauważał „Dziennik Łódzki”. - W jednym pomieszczeniu czynna jest tylko sprzedaż ciast na wynos, ale już wkrótce ma być oddana druga część tego lokalu, gdzie będzie pijalnia soków owocowych. W pierwszym miesiącu 1980 roku w podcieniach planuje się otwarcie salonu wydawniczego „Ruchu”, cocktail – baru „Zdrowie”, który ma być nowoczesnym barem mlecznym. Władze dzielnicy bałuckiej chciałyby jeszcze otworzyć przy al. Włókniarzy zakład WSS w którym miałyby być restauracja i hotelik. Specjalnością zakładu miałyby być wesela.

Lata osiemdziesiąte. Jak wyglądała wtedy Łódź?

Były to czasy, że auta nie były dostępne powszechnie. By je kupić trzeba było najpierw zrobić tzw. przedpłatę. W 1981 roku w Łodzi było ponad 55 tysięcy takich przedpłat. Najwięcej na „malucha”, bo 42 tysiące. W 1982 roku chciało go otrzymać 15 tysięcy osób, a w 1985 – 11 tysięcy łodzian.

„Dziennik Łódzki” ostrzegał przed spożywaniem zagranicznego mleka w proszku i mieszanek mlecznych.
- Produkty te były rozdawane w parafiach wszystkich wyznań – wyjaśniał „Dziennik Łódzki”. - Pochodzą z zagranicznych darów przesyłanych z RFN, Francji, Kanady i Holandii. Większość z przysyłanych do Polski mieszanek nie została zaopatrzona w informacje co do składu, a zwłaszcza zawartości witamin. Tak więc zaleca się, by zanim nie będzie znany skład nie podawać tych produktów dzieciom mającym poniżej roku życia. Preparaty te mogą wywołać komplikację systemu pokarmowego i biegunkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki