18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: wszczepili sztuczną żuchwę [ZDJĘCIA+FILM]

Joanna Barczykowska
Stomatolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala WAM po raz pierwszy wykonali zabieg przeszczepu brakującej kości żuchwy.
Stomatolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala WAM po raz pierwszy wykonali zabieg przeszczepu brakującej kości żuchwy. Jakup Pokora
Stomatolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala WAM po raz pierwszy wykonali zabieg przeszczepu brakującej kości żuchwy. Było to możliwe dzięki opracowanemu w łódzkim Technoparku trójwymiarowemu modelowi.

Zabieg wykonano 19-letniej Magdzie z Łodzi, która straciła przedni ząb podczas lekcji w-f. Przypadek Magdy był szczególny. Po wypadku nastąpił zanik części kości w przedniej żuchwie, dlatego lekarze nie mogli dziewczynie od razu wszczepić implantu. Potrzebny był przeszczep kości z dolnej żuchwy do górnej, żeby uzupełnić ubytek. Lekarze ze szpitala im. WAM przygotowali dla Magdy kość idealnie wpasowującą się w ubytek.

- To był pierwszy przeszczep kości przy wykorzystaniu indywidualnego modelu wykonanego na podstawie badania tomografem komputerowym - mówi dr Jerzy Foczpański z poradni chirurgii stomatologicznej i implantologii w szpitalu im. WAM. - Na podstawie obrazu w 3D, została wykonana matryca odwzorowująca ubytek, która pozwoliła na dokładne odwzorowanie i dopasowanie fragmentu kości wyciętej z dolnej żuchwy do ubytku w górnej szczęce. Ta technika jest dużo dokładniejsza, niż przycinanie kości przez stomatologa.

Szpital podpisał umowę o współpracy z łódzkim Techno-parkiem, gdzie znajduje się jedyna w Polsce pracownia indywidualnych implantów medycznych. W Technoparku wykonano matrycę, na podstawie której lekarze ze szpitala im. WAM dopasowali fragment kości.

Zabieg trwał 40 minut. Pacjentka miała znieczulenie.

- Ten zabieg umożliwi nam wszczepienie implantu - mówi dr Piotr Melon z poradni chirurgii stomatologicznej w szpitalu im. WAM.

To pierwszy tak nowatorski zabieg, dlatego w operacji uczestniczył cały zespół, czyli czterech lekarzy. Dwóch z nich zajęło się pobraniem części kości i wszczepieniem już oszlifowanego fragmentu. Pozostali zajęli się dopasowaniem pobranego fragmentu kości do kształtu i rozmiaru ubytku, na podstawie wykonanej wcześniej matrycy. Zabieg się udał.

- Liczba osób, które tracą zęby i fragmenty kości w wypadkach wciąż wzrasta, dlatego będziemy mieli sporo pacjentów. Implantologia wciąż się popularyzuje, musimy pokonywać różne problemy, takie jak na przykład ubytki kości - mówi dr Foczpański.

CZYTAJ TAKŻE:
W Technoparku powstają implanty

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki