Miasta z naszego regionu coraz więcej wydają na wynajęcie firm ochroniarskich. I tak na przykład ochroniarze w Łodzi otwierają i zamykają parki. Do ich zadań należy także m.in. ochrona budynków. Usługi ochroniarskie z roku na rok kosztują miasto coraz więcej

Wydział Skarbu Państwa łódzkiego magistratu wydał w ubiegłym roku na agencje ochrony aż 159.333,07 zł. Od sierpnia do grudnia 2011 roku, czyli przez pięć miesięcy, było to 40.181,64 zł. (WSP został utworzony 1 sierpnia 2011 roku). W tym roku wydatki są jeszcze większe. Do maja jest to aż 59.796,00 zł.

Z dwoma agencjami ochrony współpracuje również łódzki Zarząd Zieleni Miejskiej. Od października do grudnia 2012 roku (Zarząd Zieleni Miejskiej został powołany 1 października 2012 roku) wydano na to 30.527,54 zł, w tym roku do maja - 43.888,16 zł.

- Do zadań firm należy ochrona osób, zwierząt i terenu oraz transport pakietów gotówkowych, monitorowanie i konserwacja lokalnych systemów alarmowych (włamaniowych i sygnalizacji pożaru), konwojowanie kasjerek, przenoszących pieniądze, monitoring obiektów Ogrodu Botanicznego i Palmiarni, otwieranie i zamykanie parków - tłumaczy Grzegorz Gawlik, główny specjalista z łódzkiego magistratu.

- Ochroną sprawowaną przez firmy zewnętrzne objętych jest także 13 budynków, stanowiących siedzibę komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Łodzi. Roczny koszt tych usług wynosi 822.383,04 zł.

Gawlik tłumaczy, że wzrost kwot w 2013 roku w stosunku do 2011 roku w przypadku Wydziału Skarbu Państwa łódzkiego magistratu wynika z faktu, że w 2012 roku pod zarząd wydziału została przekazana przez ministerstwo transportu dodatkowa nieruchomość.

Ochroniarzy spotkamy również w innych miastach regionu. Skierniewicki ratusz korzysta z usług dwóch firm ochroniarskich, które monitorują cztery obiekty, wchodzące w skład mienia komunalnego oraz budynki, będące siedzibą Urzędu Miasta. Miesięcznie obsługa tego monitoringu kosztuje miejską kasę 950 zł brutto.

Piotrkowski magistrat umowę na ochronę budynków urzędu przy pasażu Rudowskiego i Szkolnej z firmą ochroniarską podpisał w 2011 roku na dwa lata na kwotę prawie 150 tys. zł. Oprócz wydatków na firmy ochroniarskie, miasta ponoszą także wydatki na straż miejską. Funkcjonariusze pilnują m.in. porządku na ulicach.

Leszek Wojtas, zastępca naczelnika wydziału dowodzenia łódzkiej straży miejskiej, tłumaczy, że zadania strażników różnią się od zadań ochrony.

- Nie mamy obowiązku otwierania i zamykania parków. Zajmujemy się pilnowaniem ładu i porządku w mieście - mówi Wojtas. - Pilnujemy budynków, ale są to budynki komunalne. W Łodzi można nas spotkać na przykład w urzędzie miasta przy Piotrkowskiej 104, w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz w śródmiejskiej delegaturze magistratu.

Strażników miejskich można spotkać na drogach. Każdego dnia ustawiają się z fotoradarem i kontrolują kierowców. Jeśli chodzi o Łódź, to wydatki bieżące w 2013 roku miasta na funkcjonowanie straży miejskiej wynoszą 28.569.474 zł. Natomiast wydatki na inwestycje to 1.500.000 zł.

Natomiast piotrkowski magistrat na utrzymanie straży miejskiej w tym roku wyda 2,3 mln zł. Do tego 100 tys. zł na samochód i środki łączności.