Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź z lat 50. i 60. XX wieku jakiej nie pamiętacie! Niepublikowane wcześnie zdjęcia Łodzi z WBP im. Józefa Piłsudskiego

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Kolejka przed sklepem mięsnym przy ul. Sienkiewicza
Kolejka przed sklepem mięsnym przy ul. Sienkiewicza WBP im. Piłsudskiego w Łodzi
Tych zdjęć ze zbiorów Wojewódzkiego Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi jeszcze nie publikowaliśmy. Widać na nim miasto, które odeszło do przeszłości. Jak choćby rozbierane domy w centrum Łodzi.

Na tych zdjęciach zobaczymy dawny Widzew, Bałuty czy Śródmieście. Kto jeszcze pamięta budkę telefoniczną stojącą na Placu Wolności? Albo kino „Pokój” na łódzkim Widzewie? Na starych fotografiach zachował się Rynek Bałucki, widzewski konsum czy przychodnia na ul. Szpitalnej.

Zdjęcia te zrobiono pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych. W 1958 roku Łódź czekała na odsłonięcie popiersia Stanisława Moniuszki, które miało stanąć między Grand Hotelem a MDK-iem. Ogłoszono więc konkurs na projekt pomnika. Jury wybrało pięć, ale uznało że wymagają dalszego dopracowania. W końcu oceniło poprawione projekty, ale nie zaakceptowało żadnego z nich. Dało twórcom dwa miesiące na kolejne poprawki.

Ostatecznie ustalono, że popiersie Stanisława Moniuszki zostanie odsłonięte nie jesienią 1958 roku, ale wiosną następnego. Jak potem pokazało życie pomnik ten łodzianie mogli podziwiać dopiero w 1963 roku, a stanął w parku, które patronem jest twórca „Halki”. Jego projektantami zostali Elwira i Jerzy Mazurczyk.

Informowano też, że Łodzi powstanie pierwsza szkoła Tysiąclecia. Miała być budowana w czynie społecznym przez mieszkańców Bałut, a stanąć na rogu ul. Pojezierskiej i Hipotecznej.

Będzie to szkoła eksperymentalna, o 9-letnim okresie nauczania – pisał „Dziennik Łódzki”. - Jako rozbudowana szkoła podstawowa z rozbudowanymi warsztatami przygotowującymi do zawodu młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Warsztaty będą obejmowały kierunki: mechaniczny, elektrotechniczny, skórzany, stolarski i zegarmistrzowski.

W listopadzie 1958 roku łodzianie z niecierpliwością czekali na otwarcie drugiego w mieście, po „Bałtyku”, kina panoramicznego. Nazwano je „Wolność”.

Mieści się ono przy ul. Przybyszewskiego 16 – pisał „Dziennik Łódzki.- Nowa „Panorama” otrzyma piękną, nowoczesną szatę wewnętrzną, jaśniejsze oświetlenie, nowoczesną aparaturę do wyświetlania i pochylnię podłogową gwarantującą dobrą widoczność ekranu. Kino pomieści ponad 500 osób.

Z kolei łódzkie zoo nawiązało współpracę z ogrodem zoologicznym w Kolonii. Do Niemiec wysłano samolotem parę borsuków. W zamian za to do Łodzi trafiła para egzotycznych dzięciołów oraz ozdobne kaczki.

Na początku lat 60-tych łodzianie mieli otrzymać 1270 nowych mieszkań. Nowe bloki oddawano do użytku m.in. na Dąbrowie, Żubardziu, Kozinach. Powstawały też przy ul. Włady Bytomskiej, Narutowicza i na Nowotki(dziś Pomorska). Z dumą informowano też, że w latach 1961 -1964 wybudowano i przebudowano w Łodzi 64,5 kilometra ulic, w tym wiele arterii wylotowych i śródmiejskich. Na przykład w 1963 roku rozpoczęto budowę wiaduktu kolejowego na ul. Limanowskiego. Ustalono też, że w 1965 roku taki wiadukt powstanie przy ul. Rzgowskiej.

Nowe tory ułożono na al. Politechniki, na przebiciu ulic Zielonej, Kilińskiego – pisał „Dziennik Łódzki”. - Drugie tory na al. Unii i ul. Rudzkiej oraz przebudowano pętle między innymi na ul. Przybyszewskiego i Dąbrowskiego. Oddano do użytku nowoczesną zajezdnię autobusową przy ul. Kraszewskiego, a istniejącą zajezdnię przy ul. Dąbrowskiego powiększono przez wybudowanie nowych torów postojowych.

W latach 1961 – 1964 miasto dostało 169 nowych tramwajów i 97 autobusów. Mimo, że jest to ilość większa niż przewidywano dalej odczuwa się braki w taborze tramwajowym i autobusowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki