Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź zapłaci prawie pół miliona zł odszkodowań za niezapewnienie mieszkań socjalnych. A potem jeszcze 1,7 mln zł

Marcin Darda
Marcin Darda
Wideo
od 16 lat
Rada Miejska Łodzi przesunie na środowej (13 kwietnia) sesji 457,7 tys. zł na odszkodowania za niezapewnienie mieszkań socjalnych. A w niedalekiej przyszłości jeszcze kolejne 1,7 mln zł.

457,7 tys. zł to odszkodowania z sądowych wyroków i ugód, które zapadły w latach ubiegłych, ale do Urzędu Miasta Łodzi wpłynęły tylko przez dwa pierwsze miesiące 2022 r., a na dzień przed sesją sprawa trafiła na komisję finansów, budżetu i polityki podatkowej.

W jakich sytuacjach miasto ma obowiązek zapłacić odszkodowanie? Najemca mieszkania w nieruchomości prywatnej nie płaci czynszu, właściciel nieruchomości występuje zatem do sądu o eksmisję, a sąd ma prawo zobowiązać gminę (w tym przypadku miasto Łódź) do wskazania i zapewnienia lokalu socjalnego dla eksmitowanego z prywatnej nieruchomości.

Dla budżetu Łodzi korzystniejsze są wypłaty odszkodowań, niż inwestowanie w remonty zasobu komunalnego.

Za okres, w jakim gmina nie wskaże i nie zapewni lokalu socjalnego, a najemca pozostaje lokatorem prywatnej nieruchomości, jest zobowiązana zapłacić odszkodowanie właścicielowi po uprawomocnieniu się wyroku. W Łodzi zaś z lokalami socjalnymi najlepiej nie jest, w kuluarach Rady Miejskiej od lat krąży niewybredny żart, że dla budżetu miasta korzystniejsze są wypłaty odszkodowań, niż inwestowanie w remonty zasobu komunalnego.

Katarzyna Szpakowska-Korkiewicz, p.o. dyrektora Zarządu Lokali Miejskich, radnym na komisji zasugerowała, że niebawem dojdzie do "znacznego zmniejszenia kwot odszkodowań", bo zmieniła się interpretacja prawna przepisów. Od lipca obowiązuje założenie, że gmina musi tylko wskazać lokal socjalny, a nie musi czekać, aż niepłacący czynszu najemca prywatnego mieszkania do tego lokalu socjalnego się przeprowadzi. Zobowiązanie miasta do zapłaty odszkodowania upada po 14 dniach, jeśli najemca nie przeprowadzi się do lokalu socjalnego.

Od początku 2022 r. z ZLM wysłano dziewiętnaście wezwań do zawarcia umów o najem socjalny i sześć z minionego roku, a w trzech kolejnych przypadkach wierzyciele zobowiązali się wyremontować lokale socjalne na własny koszt, w siedmiu innych zaś najemcy nie zgłosili się w ciągu 14 dni, co znaczy, że tyle lokali wróciło do obiegu. Według szacunków ZLM wskutek zmian interpretacji przepisów miasto Łódź "zaoszczędziło" na braku konieczności wypłat odszkodowań w przyszłości, około 320 tys. zł. tylko za cztery ostatnie miesiące 2021 r.

Temat odszkodowań na komisji drążył jednak radny Sebastian Bulak (PiS). I co się okazuje? W sądach z lat poprzednich toczy się jeszcze 117 spraw sądowych o wypłatę odszkodowań przez miasto Łódź.

- Wartość przedmiotu sporu w tych sprawach wynosi ponad 1,7 mln zł i te pieniądze będziemy musieli zapłacić, a jest to tylko kwestia czasu - poinformowała dyrektor Szpakowska-Korkiewicz

.

Według danych na koniec 2021 r. w kolejce na przyznanie mieszkań komunalnych i socjalnych czeka ponad 2,8 tys. wnioskodawców (blisko połowa po pozytywnej opinii komisji gospodarki mieszkaniowej i komunalnej Rady Miejskiej czy rekomendacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej). Zasób komunalny Łodzi to 39,5 tys. mieszkań z czego 14,3 tys. nie ma toalety, w ponad 2,9 tys. brak bezpośredniego podłączenia do ujęcia wody, a tylko 9,8 tys. ma centralne ogrzewanie. Ponad 9 tys. mieszkań stoi pustych jako niedających się do zamieszkania bez remontu. Miasto Łódź w ramach swoich rewitalizacyjnych programów do końca 2021 r. wyremontowało 472 mieszkania. Do końca 2023 r. ma być ich już blisko 1,1 tys., a plan remontów na 2022 r. to remont 380 mieszkań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki