Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy lekarze na liście 100 najbardziej wpływowych osób w medycynie

Redakcja
Łódzcy lekarze znaleźli się na liście 100 najbardziej wpływowych osób w medycynie. Najwyżej sąę dyrektorzy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki i szpitala im. Barlickiego w Łodzi.

Pacjenci powinni zwrócić większą uwagę na lekarzy, którzy zajmują się ich leczeniem. Może się bowiem okazać, że bada nas specjalista z grona 100 najbardziej wpływowych lekarzy w Polsce. „Puls Medycyny” opublikował najnowszy ranking najbardziej wpływowych osób w 2015 roku w systemie ochrony zdrowia oraz w medycynie. To już 13. edycja listy. Okazuje się, że wielu łódzkich lekarzy jest docenianych nie tylko przez pacjentów, ale też przez światowej sławy specjalistów. W rankingu znalazło się aż 12 nazwisk lekarzy, pracujących w Łodzi.

Najwyżej spośród nich uplasował się profesor Piotr Kuna, internista, alergolog i dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Barlickiego w Łodzi. Suma głosów jury dała profesorowi Kunie 24. pozycję na liście najbardziej wpływowych. Łódzki specjalista był również w jury, ale sobie punktów przyznać nie mógł.

- Czuję się niezwykle doceniony, ale nikt z nas nie osiąga takiego sukcesu indywidualnie. Dokłada się do niego cały zespół, z którym współpracujemy, czyli ponad tysiąc pracowników szpitala - mówi profesor Piotr Kuna. - W rankingu pod uwagę brane są osiągnięcia zawodowe i naukowe oraz to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez środowisko medyczne. Na ostateczny wynik nie ma wpływu nasza pozycja zawodowa.

To prawda. Bartosz Arłukowicz, gdy był ministrem zdrowia, w rankingu najbardziej wpływowych w 2012 roku zajął... ostatnie miejsce. Rok wcześniej w ogóle się nie zakwalifikował, a jego następcy w kolejnych latach byli pierwsi na liście, m.in. profesor Marian Zembala, a teraz doktor Konstanty Radziwiłł.

Osiągnięciami w zawodzie i dobrą opinią w środowisku medycznym może pochwalić się również profesor Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a z wykształcenia kardiolog, specjalizujący się w zaburzeniach lipidowych i nadciśnieniu tętniczym. Jest na 38. miejscu listy i też był w gronie jury.

- Nie uważam się za osobę wpływową, bo sam nie potrafiłbym zdefiniować, co to oznacza. Ten wpływ postrzegam bardziej przez nasze codzienne działania i osiągnięcia, sukcesy i ciężką pracę - mówi profesor Maciej Banach. - Niełatwo jest ocenić znaczenie tego wyróżnienia. Dla mnie znacznie ważniejsze jest to, że jestem w gronie tak wspaniałych ekspertów i osób, które wypracowały sobie pozycję, związaną z ich rozpoznawalnością zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym.

ZOBACZ TEŻ: Jakub Fichna z Łodzi wschodzącą gwiazdą medycyny

Wśród najbardziej wpływowych lekarzy znaleźli się także: prof. Wojciech Młynarski (41. pozycja), prof. Wojciech Drygas (48) i prof. Jacek Fijuth (49).

Na 54. miejscu jest profesor Adam Dziki, chirurg, proktolog, kierownik kliniki chirurgii ogólnej i kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Profesor jest twórcą Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego w szpitalu w Brzezinach i również należał do jury.

- To dobrze, że jesteśmy doceniani nie tylko przez pacjentów, ale również przez środowisko medyczne. Jest to ogromnie motywujące - komentuje profesor Adam Dziki.

Miejsce dalej jest profesor Leszek Czupryniak, a następnie: profesor Andrzej Lewiński (62), profesor Paweł Górski (66), profesor Maria Respondek-Liberska (77), profesor Jarosław Drożdż (82) oraz doktor Wojciech Fendler (97).

Pierwszy na tegorocznej liście najbardziej wpływowych w kategorii systemu ochrony zdrowia jest doktor Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. Zaś w kategorii medycznej największe uznanie zyskał profesor Henryk Skarżyński, autor wielu przełomowych metod leczenia niedosłuchu u dorosłych i dzieci.

LISTA STU 2015

Ranking „Pulsu Medycyny” został opublikowany już po raz 13. Jury wybierało z ponad stu lekarzy z całego kraju.
Jury, w którego skład weszli specjaliści z niemal każdej dziedziny medycyny, przyznawało nominowanym punkty w skali od 1 do 10. Oceniano osiągnięcia w zakresie: leczenia, wprowadzania rewolucyjnych technologii i zabiegów do praktyki lekarskiej, wytyczania nowych kierunków rozwoju polskiej medycyny. Brano także pod uwagę wpływ poszczególnych osób na zmiany ustawowe, organizację i zasady działania systemu. Oceny były wystawiane poufnie przez każdego członka jury, bez konsultacji z innymi. Do każdej z dwóch kategorii wybrano osobne jury.

Laureatami poprzednich edycji listy byli nie tylko ministrowie zdrowia czy lekarze.
Uznanie jury zyskała np. Jolanta Kwaśniewska, która była dwa razy laureatką rankingu. Byli nimi również: dr Marek Balicki (1), prof. Zbigniew Religa (3), Ewa Kopacz (3), prof. Marian Zemba-la (3) i prof. Jacek Jassem (1). Niektórzy, jak prof. Marian Zembala, kilka lat wcześniej zajmowali dalsze miejsca na liście. Jego aktywna działalność w systemie ochrony zdrowia dała mu czołowe miejsca wśród wpływowych osób.

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
11 - 17 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki