Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzcy lekarze wśród setki najbardziej wpływowych ludzi polskiej medycyny według Pulsu Medycyny

Anna Gronczewska
Za najbardziej  wpływowego człowieka w polskiej medycynie uznano prof. Mirosława Ząbka, kierownika Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jako  jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona
Za najbardziej wpływowego człowieka w polskiej medycynie uznano prof. Mirosława Ząbka, kierownika Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jako jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona Wikipedia
Puls Medycyny ogłosił listę 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w 2019 roku. Znaleźli się na niej lekarze związani z regionem łódzkim.

PRZEJDŹ DO GALERII, BY ZOBACZYĆ NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH LEKARZY

Za najbardziej  wpływowego człowieka w polskiej medycynie uznano prof. Mirosława Ząbka, kierownika Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jako  jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona

Łódzcy lekarze wśród setki najbardziej wpływowych ludzi pols...

Za najbardziej wpływowego człowieka w polskiej medycynie uznano prof. Mirosława Ząbka, kierownika Kliniki Neurochirurgii z Interwencyjnym Centrum Neuroterapii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Jako jeden z pierwszych neurochirurgów na świecie przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona. A na 10 miejscu na tej liście znajdziemy prof. Macieja Banacha, dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jest on kardiologiem, kierownikiem Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Ośrodka Badań Serca i Naczyń na Uniwersytecie Zielonogórskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego. Na 21 miejscu uplasował się prof. Jacek Moll, znany w całym kraju kardiochirurg dziecięcy. Nie zliczy się ilu małym pacjentom uratował życie. W kardiochirurgii dziecięcej odnotowano wielki postęp.

- Jeszcze nie tak dawno, dzieci z wadą polegającą na przełożeniu dużych naczyń, nazywaną dziś prostą, nie były operowane! - mówił nam w wywiadzie prof. Jacek Moll. - Albo wykonywano tylko operacje paliatywne. Pamiętam jak moja żona, która wcześniej niż ja skończyła studia medyczne, opowiadała że znów urodziło się dziecko z transpozycją. Martwiła się co się z nim stanie. A dziś cieszymy się, że urodziło się dziecko z taką wadą!

28 miejsce zajmuje prof. Zbigniew Lew Starowicz, psychiatra, wybitny seksuolog, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Nie jest dziś związany z łódzkim szpitalem, ale urodził się w Sieradzu. Do jego rodziny należała słynna łódzka kamienica Pod góralem. 51 w rankingu „Pulsu Medycyny” jest prof. Adam Dziki. To chirurg, specjalizuje się w proktologii. Jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej — Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi. Jest współwłaścicielem szpitala w Brzezinach. Wiceprezes Towarzystwa Chirurgów Polskich, przewodniczący Interdyscyplinarnej Grupy ds. Leczenia Raka Jelita Grubego, przewodniczący Zespołu Nauk Medycznych Rady Doskonałości Naukowej, członek American College of Surgeons. Opowiadał nam, że od dziecka marzył, by zostać chirurgiem.

- Na wakacje, do nas na Mazury, przyjeżdżał człowiek, który w Łodzi przed laty operował moją mamą – mówił nam prof. Dziki. - Był to doktor Antoni Blichowski, bardzo znana postać. Odkąd pamiętam to spędzał u nas wakacje. Był chirurgiem. Wiedziałem o tym. Także o tym, że chirurg robi operacje. Nikt z mojej rodziny nie miał nic wspólnego z medycyną. Ale mnie ta medycyna siedziała w głowie.

Numer 57 w rankingu to prof. Piotr Gałecki, psychiatra, seksuolog, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii. Prof Gałecki jest kierownikiem. Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 67 miejsce zajmuje prof. Wojciech Młynarski, specjalista w dziedzinie pediatrii, onkologii, hematologii dziecięcej, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Jest kierownikiem Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na 70 miejscu sklasyfikowano prof. Andrzeja Lewińskiego, specjalisty chorób wewnętrznych, endokrynologii, medycyny nuklearnej, zdrowia publicznego, diabetologii dziecięcej. Jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, kierownikiem Katedry i Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. To także krajowy konsultant w dziedzinie endokrynologii, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej. 79 w tym rankingu jest prof. Paweł B. Liberski, specjalista w dziedzinie neurologii i neuropatologii, kierownik Zakładu Patologii Molekularnej i Neuropatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. A ostatnie, setne miejsce w rankingu Pulsu Medycyny zajął dr hab. Wojciech Fendler, profesor UM w Łodzi, diabetolog, kierownik Zakładu Biostatystyki i Medycyny Translacyjnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki