Łódzcy naukowcy docenieni w Szwecji. UMED współpracuje z...

  Łódzcy naukowcy docenieni w Szwecji. UMED współpracuje z Karolinska Institutet

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Prof. Anna Zalewska-Janowska w Szwecji spotkała się z władzami Karolinska Institutet

  Prof. Anna Zalewska-Janowska w Szwecji spotkała się z władzami Karolinska Institutet

  Uniwersytet Medyczny w Łodzi podpisał oficjalną umowę o współpracy z Karolinska Institutet - szwedzkim uniwersytetem, w którym przyznawane są Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Władze tej uczelni są szczególnie zainteresowane dokonaniami łódzkich naukowców w dziedzinie psychodermatologii, czyli dziedziny medycyny, badającej wpływ stresu na choroby skórne u człowieka. Mają się rozpocząć wspólne badania, uczelnie razem wystąpią też o granty.
  Prof. Anna Zalewska-Janowska w Szwecji spotkała się z władzami Karolinska Institutet

  Prof. Anna Zalewska-Janowska w Szwecji spotkała się z władzami Karolinska Institutet

  Na UM w Łodzi powstał pierwszy w Europie zakład psychodermatologii. Lekarze zaczęli leczyć nie tylko skórę, ale także psychikę pacjenta. Oczkiem w głowie zakładu jest poradnia psychodermatologiczna, która powstała w Instytucie Stomatologicznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Poradnia w ubiegłym roku po raz pierwszy dostała kontrakt z NFZ. Zainteresowanie pacjentów przeszło najśmielsze oczekiwania lekarzy.

  - Obecnie zespoły badawczo-klinicznie z Karolinska Institutet oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pracują nad prototypem interdyscyplinarnej opieki w zakresie neurodermatologii, która stanowiłaby przełom - mówi prof. Anna Zalewska-Janowska, twórca zakładu psychodermatologii w Łodzi. - Władze Karolinska Institutet w nowo budowanym szpitalu uniwersyteckim w Sztokholmie planują wprowadzenie nowatorskiego modelu interdyscyplinarnej opieki zdrowotnej.

  W taki sposób od roku leczeni są już łódzcy pacjenci.

  - W poradni leczymy pacjentów zgodnie z modelem psychospołecznym. Po pierwsze, diagnozujemy choroby skórne, jak w każdej poradni dermatologicznej. Po drugie, omawiamy psychiczny kontekst choroby - mówi prof. Zalewska.

  Poradnia psychodermatologiczna ma duże sukcesy w leczeniu przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, za zaostrzenie których odpowiada stres.

  - Mimo że są to choroby nieuleczalne, można je zaleczyć. Bardzo dużą rolę odgrywa psychika pacjenta - uważa prof. Zalewska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny