Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy naukowcy docenieni w Szwecji. UMED współpracuje z Karolinska Institutet

Joanna Barczykowska
Prof. Anna Zalewska-Janowska w Szwecji spotkała się z władzami Karolinska Institutet
Prof. Anna Zalewska-Janowska w Szwecji spotkała się z władzami Karolinska Institutet
Uniwersytet Medyczny w Łodzi podpisał oficjalną umowę o współpracy z Karolinska Institutet - szwedzkim uniwersytetem, w którym przyznawane są Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Władze tej uczelni są szczególnie zainteresowane dokonaniami łódzkich naukowców w dziedzinie psychodermatologii, czyli dziedziny medycyny, badającej wpływ stresu na choroby skórne u człowieka. Mają się rozpocząć wspólne badania, uczelnie razem wystąpią też o granty.

Na UM w Łodzi powstał pierwszy w Europie zakład psychodermatologii. Lekarze zaczęli leczyć nie tylko skórę, ale także psychikę pacjenta. Oczkiem w głowie zakładu jest poradnia psychodermatologiczna, która powstała w Instytucie Stomatologicznym Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Poradnia w ubiegłym roku po raz pierwszy dostała kontrakt z NFZ. Zainteresowanie pacjentów przeszło najśmielsze oczekiwania lekarzy.

- Obecnie zespoły badawczo-klinicznie z Karolinska Institutet oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi pracują nad prototypem interdyscyplinarnej opieki w zakresie neurodermatologii, która stanowiłaby przełom - mówi prof. Anna Zalewska-Janowska, twórca zakładu psychodermatologii w Łodzi. - Władze Karolinska Institutet w nowo budowanym szpitalu uniwersyteckim w Sztokholmie planują wprowadzenie nowatorskiego modelu interdyscyplinarnej opieki zdrowotnej.

W taki sposób od roku leczeni są już łódzcy pacjenci.

- W poradni leczymy pacjentów zgodnie z modelem psychospołecznym. Po pierwsze, diagnozujemy choroby skórne, jak w każdej poradni dermatologicznej. Po drugie, omawiamy psychiczny kontekst choroby - mówi prof. Zalewska.

Poradnia psychodermatologiczna ma duże sukcesy w leczeniu przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, za zaostrzenie których odpowiada stres.

- Mimo że są to choroby nieuleczalne, można je zaleczyć. Bardzo dużą rolę odgrywa psychika pacjenta - uważa prof. Zalewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki