Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzcy parlamentarzyści znaleźli pieniądze na KDP

Andrzej Boratyński
Prezydium Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego
Prezydium Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego Andrzej Boratyński
Członkowie Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego mają pomysł na zdobycie pieniędzy i realizację projektu Kolei Dużych Prędkości. Trasa miałaby przebiegać z Warszawy, przez Łódź i Poznań aż do Berlina. Przy współudziale Niemiec pieniądze można pozyskać z nowo utworzonego funduszu infrastrukturalnego CEF.

Z funduszu Connecting Europe Facility (CEF) mają być realizowane kluczowe projekty energetyczne w Unii Europejskiej. Środki zapisano w wieloletnim planie budżetowym UE na lata 2014-2020. Do wykorzystania jest 50 mld euro (w tym na transport 31,7 mld), jednak mogą z nich skorzystać co najmniej dwa kraje wspólnoty. Stąd pomysł, żeby linia KDP przebiegała aż do stolicy Niemiec.

- Mamy dobrą wiadomość dla ministra Sławomira Nowaka. Wiemy jak zrealizować projekt KDP, który został przyjęty przez rząd w 2008 roku. Przy wsparciu silnego partnera można pozyskać pieniądze ze środków europejskich - mówił Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego.

W najbliższym tygodniu łódzcy parlamentarzyści mają spotkać się z wiceministrem Andrzejem Masselem, odpowiedzialnym za kolej i przedstawić mu swój pomysł.

Nowy minister transportu Sławomir Nowak zapowiedział ostatnio, że linia kolejowa dużych prędkości z Warszawy do Poznania i Wrocławia nie powstanie wcześniej niż w 2030 roku. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rządu, KDP miała być gotowa do 2020 roku. Minister określił realizację KDP jako "kosztowne marzenia".

Członkowie prezydium Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego w składzie: Krzysztof Kwiatkowski (PO), John Godson (PO), Marek Matuszewski (PiS), Roman Kotliński (Ruch Palikota), Cezary Olejniczak (SLD), Krystyna Ozga (PSL) oraz Dariusz Joński (SLD), zapowiedzieli też wspólną walkę o rozwój Łodzi i regionu. Jednym z obszarów jakimi będą się zajmować jest właśnie realizacja budowy dworca Fabrycznego i projektu Kolei Dużych Prędkości, przebiegającej przez Łódź.

CZYTAJ TEŻ:

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki