Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy strażacy ostrzegają przed zabójczym czadem. Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym

Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Polska Press archiwum
Łódzcy strażacy ostrzegają przed zabójczym czadem. Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym.

W związku z nadchodzącą zimą, a co za tym idzie również sezonem grzewczym łódzcy strażacy przypominają o ryzyku zatrucia tlenkiem węgla.

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego strażacy interweniowali w 77 zdarzeniach związanych z tlenkiem węgla, w których 24 osoby zostały podtrute tlenkiem węgla (w tym 3 dzieci). W samej Łodzi od początku roku strażacy z Komendy Miejskiej w Łodzi wzywani byli do 33 interwencji w związku z ulatnianiem się czadu, w których poszkodowanych zostało 5 osób.

- Do tego typy zdarzeń często dochodzi w okresie jesienno-zimowym i najczęściej w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. - informuje mł. kpt. Łukasz Górczyński z Komendy Miejskiej PSP w Łodzi.

Państwowa Straż Pożarna nie dysponuje statystykami, które pozwoliłyby wskazać ile z osób hospitalizowanych w związku z zatruciem tlenkiem węgla straciło życie. W roku bieżącym, jak również w roku 2021 r. nie odnotowano na terenie Łodzi zdarzenia śmiertelnego w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w chwili interwencji jednostek PSP.

- Nie wiemy co dzieje się z osobami poszkodowanymi po naszej interwencji. Niestety śmierć tych osób może nastąpić dopiero po kilku dniach, a jest ona niejednokrotnie efektem niedotlenienia mózg w czasie zatrucia. - informuje mł. bryg. Jędrzej Pawlak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Tlenek węgla jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje właściwości - jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Aby uniknąć zaczadzenia należy:

  • Systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Nie bagatelizować objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, ponieważ mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łódzcy strażacy ostrzegają przed zabójczym czadem. Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki