Łódzcy strażacy trzeci na świecie [ZDJĘCIA]

ab
Łodzianie, reprezentujący Polskę na najważniejszych zawodach strażackich, zdobyli brązowy medal KMPSP z Łodzi
Dziesięciu łódzkich strażaków zajęło trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach służb ratowniczych, które odbyły się w Rosji. Pierwsze miejsce zajęła ekipa z Białorusi, drugie zawodnicy gospodarzy. Zawody są nieoficjalnymi mistrzostwami świata.

W XIV Międzynarodowych Mistrzostwach Rosji w Wieloboju Służb Ratowniczych i Poszukiwawczych wzięło udział 20 zespołów. Impreza jest uznawana za najważniejsze zawody strażackie. 10-osobowe zespoły, przez dwa tygodnie (23 lipca - 5 sierpnia) rywalizowały w kilkunastu konkurencjach.

Miejsce zmagań też nie było przypadkowe. Teren Kamczatki ukształtowany został poprzez procesy wulkaniczne, większość pokrywa teren górski, występuje tam ponad 100 wulkanów, panuje klimat monsunowy.

Zawodnicy musieli m.in. w jak najmniejszym czasie skręcić rurociąg pod wodą, wspiąć się na wulkan Awaczyński czy przeprowadzić akcję ratunkową na lodowcu.

Oprócz trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej, zespół reprezentujący Polskę zajął pierwszą pozycję w podwodnych pracach poszukiwawczych oraz w konkurencji na najlepszą organizację pracy. Drugie miejsce łodzianie zajęli w podwodnych pracach technicznych.

Żeby wziąć udział w zawodach trzeba być w świetnej formie fizycznej oraz posiadać wyjątkowe umiejętności. - Strażacy, którzy pojechali do Rosji, ćwiczą cały czas, nawet poza służbą - mówi Krzysztof Makowski, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi. Wszyscy wchodzą w skład Łódzkiej Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i biorą udział w najtrudniejszych akcjach w Polsce i na świecie.

Brali udział w akcji ratunkowej w Katowicach, gdy w 2006 roku zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich; na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 roku; a trzech członków drużyny było też w Turcji w 2010 roku, po trzęsieniu ziemi.

Zespół, który wywalczył trzecie miejsce, składa się z dziewięciu strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi, jeden - Artur Baszczyński, odpowiedzialny za ratownictwo, pracuje w Komendzie Wojewódzkiej.