Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy urzędnicy nie potrafią znaleźć lokalizacji dla pomnika żołnierzy AK

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Starania o postawienie pomnika żołnierzy AK trwają w Łodzi od dwóch lat. Monumentu nie ma, bo magistrat nie potrafi rozstrzygnąć, gdzie ma stanąć.

Pomnik żołnierzy Armii Krajowej miał początkowo stanąć w Nowym Centrum Łodzi, później w parku im. Moniuszki, a obecnie żadna z tych lokalizacji nie jest brana pod uwagę. Biuro Architekta Miasta zarekomendowało trzy kolejne lokalizacje. Spór o miejsce, w którym ma stanąć pomnik trwa już dwa lata, a ostatecznej lokalizacji ciągle nie ma.

W ostatnim czasie przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK rozmawiali o tym z Tomaszem Kacprzakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi.

Czytaj:Żołnierze Armii Krajowej chcą mieć w Łodzi swój pomnik

Kacprzak niezwłocznie napisał interpelację do prezydent Łodzi, aby dowiedzieć się, na jakim etapie utknęła inicjatywa postawienia pomnika Armii Krajowej. Dowiedział się, że pracownicy magistratu ciągle nie wie, gdzie ulokować pomnik. W trakcie prac nad projektem rewitalizacji obszarowej centrum miasta ustalono, że pomnik AK nie może stanąć w parku im. Moniuszki. Biuro ds, Rewitalizacji i Zabudowy Miasta zadecydowało, że pomnik zakłóci oś widokową z Narutowicza w kierunku Nowego Centrum Łodzi. Ponadto w niewielkim parku przy dworcu Fabrycznym nie ma miejsca na okolicznościowe uroczystości, które powinny odbywać się przy pomniku AK.

Czytaj:Młodzi sieradzanie poprosili o pomnik AK. Sami dali projekt

Biuro ds. rewitalizacji zasugerowało poszukiwanie nowej lokalizacji. Biuro Architekta Miasta wskazało trzy propozycje. Pierwsza u zbiegu al. Unii Lubelskiej i ul. Konstantynowskiej. To teren w parku na Zdrowiu przy wlocie al. Orlicz-Dreszera. W tym miejscu znajduje się już głaz poświęcony poległym w walce z faszyzmem w latach 1939 - 1945. Atutem tek lokalizacji jest możliwość utworzenia placu wśród parkowej zieleni dla potrzeb okolicznościowych uroczystości.

Druga lokalizacja, gdzie też jest miejsce na rocznicowe obchody, znajduje się u zbiegu ul. Gdańskiej i Kopernika. Atutem tej lokalizacji jest to, że w pobliżu, przy Kopernika 53/55 mieścił się w czasie wojny obóz przesiedleńczy. Trzecia propozycja to pasaż Józewskiego między Piotrkowską i al. Kościuszki. Miejsce nie jest bezpośrednio związane z II wojną światową, ale znajduje się w reprezentacyjnym punkcie miasta.

Radni w poprzedniej kadencji też analizowali różne lokalizacje pomnika AK. Brano pod uwagę plac przy wejściu do dworca Fabrycznego, pl. Związku Strzeleckiego „Strzelec”, gdzie stoi już pomnik Piłsudskiego, a także teren, który ma powstać u zbiegu Nowotargowej i Nowowęglowej. Propozycji przybywa, ale konkretnych planów postawienia pomnika ciągle brak.

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 28 marca-3 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki