Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzcy Żydzi dostaną nowy zwój Tory. Pierwszy po II wojnie światowej

Matylda Witkowska
Symcha Keller z łódzkiej gminy żydowskiej podkreśla, że Tora to samo serce judaizmu i najważniejszy przedmiot liturgiczny
Symcha Keller z łódzkiej gminy żydowskiej podkreśla, że Tora to samo serce judaizmu i najważniejszy przedmiot liturgiczny Krzysztof Szymczak
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi dostanie w poniedziałek nowy zwój Tory. To pierwsze takie wydarzenie po II wojnie światowej.

Torę przekazało łódzkiej gminie żydowskie małżeństwo Hilton i Louise Nathansonowie z Londynu. Okazją jest bar micwa ich syna. Obdarowywanie z tej okazji to częsty zwyczaj w bogatych rodzinach żydowskich.

- Przodkowie rodziny pochodzili z Radomia, ale tam nie ma już żydowskiej gminy. Dlatego po zasięgnięciu opinii wybrali gminę w Łodzi - mówi Symcha Keller, przewodniczący łódzkiej gminy.

Tora, czyli tzw. Pięcioksiąg Mojżeszowy, to najważniejszy tekst judaizmu i najważniejszy przedmiot w synagodze. Musi być napisana ręcznie przez wykształconego pisarza. Wyjmowana jest tylko podczas określonych nabożeństw. Podczas wojny zdarzały się przypadki, że rabini woleli oddać życie niż zniszczyć zwój Tory.

- Bez Tory synagoga jest tylko zwykłym budynkiem - mówi Symcha Keller. - Za to najskromniejszy nawet pokój, jeśli jest w nim Tora, będzie już synagogą.

Mezuza odnaleziona w łódzkiej kamienicy trafi do muzeum? Właściciel mezuzy chce ją przekazać

Tora dla łódzkiej gminy została przepisana ręcznie specjalnie w Jerozolimie. To bardzo cenny dar.

- Tora to samo serce judaizmu - tłumaczy Keller. - Jest cenna duchowo, ale też materialnie. Na zakup nowej naszej gminy nie byłoby stać.

Obecnie w łódzkiej gminie są 3 egzemplarze Tory: dwa stare z 1898r. i 1926 r. Do tego jest jeden wypożyczony zwój, który łódzka gmina teraz odda.

ZOBACZ TEŻ: Żydowska Łódź odeszła w zapomnienie, ale ślady po niej pozostały [ZDJĘCIA]

W poniedziałek w synagodze przy ul. Pomorskiej odbędzie się uroczyste wniesienie Tory. Zgodnie z tradycją, na miejscu dopisane będą ostatnie znaki tekstu Pięcioksięgu. Nowa Tora będzie „powitana” przez stare zwoje. Potem odbędzie się huczna impreza. Uroczystość będzie ekumeniczna. Wezmą w niej udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki