Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lodzer miszmasz". Wystawa o łódzkich Żydach w Centrum Dialogu w Łodzi

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Nową wystawę o historii łódzkich Żydów zaprezentuje od środy 15 czerwca Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. „Lodzer miszmasz czyli opowieść o żydowskiej Łodzi” będzie można oglądać przez cały rok.

Pretekstem do otwarcia wystawy jest obchodzona w tym roku 210. rocznica istnienia łódzkiej gminy żydowskiej. „Lodzer miszmasz” prezentuje historię łódzkiej społeczności żydowskiej od jej początków do współczesności. Podzielona jest na części dotyczące: religii, przemysłu, sztuki, czasów II wojny światowej, a także współczesnych inicjatyw łódzkich Żydów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: "Drzewo życia". Saga o łódzkich Żydach wreszcie po Polsku. Promocja książki w Centrum Dialogu

Na wystawie można też poznać litery alfabetu jidysz i poćwiczyć ich pisanie, poznać główne święta żydowskie, księgi Tory i kalendarz. Są też sylwetki bardziej i mniej znanych łodzian pochodzenia żydowskiego, takich jak malarz Samuel Hirszenberg, pisarka Chawa Rosenfarb, czy poeta Icchak Kacnelson.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nagroda Serce Łodzi 2016 dla łódzkiej gminy żydowskiej z okazji jej 210 urodzin [ZDJĘCIA, FILM]

„Miszmasz” w języku jidysz oznacza dokładnie to samo, co w języku polskim czyli „wszystko po trochu”– tłumaczy Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - A nasza wystawa jest właśnie pokazaniem wszystkiego po trochu o kulturze żydowskiej łódzkiej – wyjaśnia.

Wystawa składa się z plansz z fotografiami i pojedynczymi elementami multimedialnymi. Jedynym historycznym eksponatem jest mezuza (wieszany przy drzwiach pojemnik na zwój z tekstem modlitwy) przekazana przez rabina Symchę Kellera z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa o Polakach ratujących Żydów w łódzkiej katedrze

Otwarcie wystawy odbędzie się w środę, 15 czerwca o godz. 18 w siedzibie Centrum przy ul. Wojska Polskiego 83. Towarzyszyć mu będzie koncert „Najpiękniejsze piosenki żydowskie” Studia Piosenki Domu Literatury oraz wykład Symchy Kellera pt. „Łódź żydowska dziś”.

Wystawę można zwiedzać do 2017 roku codziennie od czwartku, 16 czerwca, w godz. 8-20. Wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszyć będzie program edukacyjny. Latem będzie można zwiedzać Łódź szlakiem jej żydowskich mieszkańców, jesienią tematyczne lekcje prowadzone będą w szkołach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki