Łodzi potrzeba mądrej edukacji

  Łodzi potrzeba mądrej edukacji

  Jacek Grudzień

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Słuchałem pierwszego września w Radiu Łódź rozmowy z byłym ministrem edukacji, obecnie senatorem Michałem Seweryńskim. To jedna z takich postaci w polskiej polityce, która potwierdza tezę, że jak ktoś działa skutecznie dla swojego miasta i udowadnia na ministerialnym stołku, że jest fachowcem, to ma małe szanse na docenienie.
  Jacek Grudzień jest szefem i publicystą Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego

  Jacek Grudzień jest szefem i publicystą Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Pytany o to, czy dobrze dla polskiej edukacji się stało, że nie ma egzaminów na wyższe uczelnie, a przepustką do skończenia studiów jest matura, senator stwierdził, że owszem dostęp do studiów licencjackim powinien być taki, jednak ciąg dalszy, czyli studia magisterskie powinny być poprzedzone egzaminem. Bo dla wielu zdobywców licencjatów dalsza edukacja jest po prostu za trudna. Przed laty narzekaliśmy na to, że uczelnie kształcą zbyt mało ludzi, że brakuje nam elit.

  Teraz zdobycie wykształcenia wydaje się czymś łatwym, na pewno nie wymagającym takich zabiegów i starań jak to miało miejsce wiele lat temu. Czy to oznacza jednak, że kształcimy elity ?
  Czy mamy tylko coraz więcej ludzi z dyplomami wyższych uczelni? Niestety uczelnie, a coraz częściej także szkoły, uczniów i słuchaczy traktują jak klientów i selekcja ze względu na wiedzę, zdobyte umiejętności jest coraz trudniejsza. Dlatego żałuję, że profesorowi Seweryńskiemu nie udało się zrealizować reformy, o której wspominał.

  Studia w okresie PRL dawały solidną wiedzę ogólną

  Moja koleżanka w pracy opowiadała jak kilkanaście lat temu jako absolwentka studiów dziennikarskich trafiła na podobny kierunek w Wiedniu. Po paru zajęciach była traktowana jak ktoś wyjątkowy I WIELOKROTNIE PYTANO JĄ ILE KIERUNKÓW KOŃCZYŁA, TAK BYŁA DOBRZE PRZYGOTOWANA. Studia w PRL-u przy wielu wadach tego ustroju, miały niewątpliwie ten plus, że dawały wiedzę o świecie, rozwijały jak to się mówi "ogólnie" , zmuszały do czytania, interesowania się kulturą, dziedzinami, które nie były związane z kierunkiem.

  Zdobywa się dokumenty, a nie wiedzę

  Odnoszę wrażenie, że dziś coraz częściej studia nie służą zdobywaniu wiedzy, tylko dokumentów, które ułatwią zarabianie pieniędzy. To jest jedna z przyczyn tego dlaczego wielu pracodawców nie chce zatrudniać absolwentów i dlaczego padają stwierdzenia : przecież oni nic nie umieją! Niestety często trudno się z ta tezą nie zgodzić.

  Może dlatego młodzi ludzie nie uczestniczą w życiu Łodzi, nie interesują się tym miastem, a główną rozrywką są weekendowe wycieczki do lokali oferujących "setę". Prawda też jest taka, że zbyt mało się poświęca się uwagi temu, żeby zainteresować na przykład studentów sprawami Łodzi. Brakuje programów i konsekwencji. Czasem zdarzają się "akcje", ale niekontynuowanie ich powoduje brak wymiernego efektu. A szkoda, bo student zakochany w Łodzi na zawsze pozostaje jej ambasadorem.

  Zapewne jest to niełatwe, ale współdziałanie wielu instytucji może doprowadzić do tego, że wśród młodzieży modne stanie się "bywanie w Łodzi". To, że to jest bardzo trudne świadczy inna historia, którą usłyszałem. Organizatorzy spotkania menedżerów światowych koncernów chcieli uatrakcyjnić ich pobyt, pokazując atrakcje miasta. Niestety, wiele instytucji do których się zwrócili nie było zainteresowanych tego rodzaju promocją.

  Tu znów wracamy do potrzeby edukacji, uczniów, studentów, urzędników, dziennikarzy. Szansa na skuteczne efekty projektów edukacyjnych jest, bo nie tylko w Łodzi ludzie coraz częściej i coraz chętniej chcą dowiadywać się o mieście w którym żyją. Są dwa projekty dzięki którym patriotyzm i chęć zdobywania wiedzy można budować. Pierwszy to Piotrkowska, jednym tchem wymieniana jako wizytówka Łodzi. Miejsce, z którym identyfikują się ludzie mieszkający w tym mieście nawet jak nie mają tam po co chodzić. Zapewne będzie pięknie wyglądać po remoncie, jednak potrzeba wielu działań, żeby jego efekty były zaakceptowane.

  Piotrkowska i Nowe Centrum Łodzi muszą być dla ludzi

  Pisałem już kiedyś o tym państu, ale sukces Pietryny przed laty to nie tylko jej odnowienie, ale przede wszytkim działania pasjonatów z Fundacji Ulicy Piotrkowskiej, którzy pokazali ją jako najatrakcyjniejsze miejsce w Polsce. Teraz trudniej będzie ten sukces powtórzyć, bo konkurencja jest wielka. Jeszcze trudniej będzie wypromować nowe centrum Łodzi. Tym bardziej, ze cały czas brakuje pomysłu na to co w tym miejscu promować, czym się chwalić. Łodzianie nadal nie wiedzą na co czekają. Dlaczego będę chcieli tu przychodzić ? A bez tłumów ludzi, także studentów od których zacząłem moje rozważania, remonty i rewitalizacje nie mają większego sensu. Bo po co komu najpiękniejsze nawet miejsca jeśli będą martwe ? A w Łodzi jest co odkrywać, bo mało jest tak pasjonujących miast.

  Jacek Grudzień

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dostęp do edukacj

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Przez to że dostęp do edukacji stał się bardzo łatwy i powszechny, poziom nauczania wg mnie spadł, jeżeli chodzi o uczelnie wyższe. Dużo rzeczy się odpuszcza i nie wymaga. Na edukacji jest dobry...rozwiń całość

  Przez to że dostęp do edukacji stał się bardzo łatwy i powszechny, poziom nauczania wg mnie spadł, jeżeli chodzi o uczelnie wyższe. Dużo rzeczy się odpuszcza i nie wymaga. Na edukacji jest dobry biznes, wydziały stały się firmami, które produkują dokumenty "licencjat" "magister" a my je kupujemy. Wg mnie lepiej iść na szybszy kurs żeby zdobyć konkretne umiejętności, bo dalsze produkowanie marudzących humanistów do niczego nas nie doprowadzi. Przecież są fajne mniejsze szkoły w Łodzi, które prowadzą konkretniejsze kierunku, przydatne dzisiaj np. Erudio na pomorskiej, dla kobiet dobry kierunek wizaż i makijaż http://www.erudio.com.pl/a/kosmetyka-kolorowa/wizaz-makijaz-stylizacja-i-kreowanie-wizerunku/0 proszę bardzo, ta branża zawsze się rozwija, jakos kryzysu moda nie odczuła.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy to oznacza jednak, że kształcimy elity ?

  Olina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Nie mozna zaprzeczyć, chociaż sprawa jest skomplikowana. Z pewnością ludzie, którzy pozostają na etatach pracowników naukowych należa do elity. Uczestniczą w dzieleniu tortu unijnych dotacji :...rozwiń całość

  Nie mozna zaprzeczyć, chociaż sprawa jest skomplikowana. Z pewnością ludzie, którzy pozostają na etatach pracowników naukowych należa do elity. Uczestniczą w dzieleniu tortu unijnych dotacji : studia i szkolenia dla tysięcy ludzi... Moja znajoma skończyła 3 unijne podyplomówki i jest bez pracy. Bo to nie o pracę dla niej chodzi, prawda ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mądra edukacja jest wtedy, kiedy ludzie na jej czele sa na poziomie.

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Dopóki edukacja będzie uzalezniona od umysłowości politykierskiej, dopóty będzie stanowiła jej odbicie. Podobnie jest ze słuzba zdrowia, kulturą ( choć Zdrojewski jest najmozliwszy z całej PO,...rozwiń całość

  Dopóki edukacja będzie uzalezniona od umysłowości politykierskiej, dopóty będzie stanowiła jej odbicie. Podobnie jest ze słuzba zdrowia, kulturą ( choć Zdrojewski jest najmozliwszy z całej PO, czego nie można powiedzieć o Nowakowej i dennej departamentowej w łodzi)...itp.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo