Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzią rządzi kobieta, a wśród radnych jest dużo pań, dlatego miasto wygrywa w rankingu feminizacji samorządów

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Łódź zajęła najwyższe miejsce w kategorii miast na prawach powiatu dzięki wyborowi na prezydenta Hanny Zdanowskiej i obecności 15 kobiet w 40-osobowej Radzie Miejskiej.
Łódź zajęła najwyższe miejsce w kategorii miast na prawach powiatu dzięki wyborowi na prezydenta Hanny Zdanowskiej i obecności 15 kobiet w 40-osobowej Radzie Miejskiej. Grzegorz Gałasiński
Łódź i Ruda Śląska mają najbardziej sfeminizowane samorządy spośród polskich miast na prawach powiatu. Z kolei wśród gmin wiejskich najwięcej kobiet zasiada w samorządzie gminy Dmosin w powiecie brzezińskim.

Pismo „Wspólnota” opublikowało ranking dotyczący udziału kobiet we władzach samorządowych. Najbardziej sfeminizowane są Łódź i Ruda Śląska w kategorii miasta na prawach powiatów, Ogrodzieniec i Dobrzany wśród miast, Dmosin i Górowo Iławieckie w kategorii gmin wiejskich i powiat stargardzki w woj. zachodniopomorskim. Łódź zajęła najwyższe miejsce w rankingu dzięki wyborowi na prezydenta Hanny Zdanowskiej i obecności 15 kobiet w 40-osobowej Radzie Miejskiej. Natomiast gminą Dmosin rządzi wójt Danuta Supera, a w radzie zasiada aż 11 kobiet i 4 mężczyzn.

Metodologia rankingu jest bardzo prosta. Ważna była płeć prezydenta, burmistrza lub wójta oraz udział kobiet w radzie gminy. Obie składowe miały tę samą wagę, czyli po 50 proc. Przykładowo, wybór Hanny Zdanowskiej przyniósł Łodzi 50 proc. Natomiast 15 kobiet w radzie dało współczynnik 18 proc. W ten sposób Łódź wygrała ranking wśród miast na prawach powiatu. Wyprzedziła Rudę Śląską i Słupsk. Wśród 66 samorządów Piotrków Trybunalski jest na 22 miejscu, Skierniewice na 60.

W przypadku powiatów liczono płeć starosty (30 proc.) udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu (20 proc.) i udział kobiet wśród radnych (50 proc.). W samorządach wojewódzkich ważna była płeć marszałka (30 proc.), udział kobiet wśród pozostałych członków zarządu (20 proc.), płeć przewodniczącego sejmiku (10 proc.) i liczbę kobiet radnych (40 proc.).

Najbardziej sfeminizowanym województwem jest lubuskie. Drugie miejsce zajmuje łódzkie dzięki 14 kobietom w sejmiku, w tym Iwonie Koperskiej, przewodniczącej i jej zastępcy Anecie Niedźwieckiej.

W powiatach triumfował stargardzki. Wysoko, na czwartym miejscu znalazł się powiat radomszczański. Tuż za pierwszą dziesiątką znalazły się bełchatowski i poddębicki. Najmniej kobiet w samorządach z naszego regionu jest w powiecie łowickim. W kategorii miast najlepiej wypadły Krośniewice, a najgorzej Wieluń.

- Udział kobiet w różnych gremiach władz samorządowych szybko się zmienia. Najbardziej uderzająca jest zmiana odnosząca się do gmin wiejskich. Po wyborach w 1990 roku kobiet było tam niewiele ponad 9 proc., ale współcześnie ich udział przekracza 30 proc. - piszą autorzy rankingu Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

Rzecznik Praw Obywatelskich chce jeszcze bardziej zwiększyć udział kobiet w organach władzy i proponuje umieszczanie na listach wyborczych na przemian kandydatur kobiet i mężczyzn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki