Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie mają zacząć korzystać z internetu 5G przed końcem marca! Wreszcie przełom we wdrażaniu nowoczesnej technologii w Łodzi?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Jedna z prezentacji możliwości technologii 5G, która w 2018 r. miała miejsce w łódzkiej siedzibie firmy Ericsson. Wtedy prezentowała się ona jako partner w projekcie Politechniki Łódzkiej, teraz okazało się, że dostarcza sprzęt do stacji bazowych budowanych dla sieci Plus.
Jedna z prezentacji możliwości technologii 5G, która w 2018 r. miała miejsce w łódzkiej siedzibie firmy Ericsson. Wtedy prezentowała się ona jako partner w projekcie Politechniki Łódzkiej, teraz okazało się, że dostarcza sprzęt do stacji bazowych budowanych dla sieci Plus. Krzysztof Szymczak/archiwum
Łódź jest wśród siedmiu polskich miast, w których jeszcze w tym kwartale zacznie działać internet najnowszej generacji, znany jako 5G. Firma odpowiedzialna za projekt informuje, że sygnał 5G będzie dostępny dla użytkowników komercyjnych: czyli dla posiadaczy jej abonamentu. To ważne dla zwykłych mieszkańców, bo wcześniejsze zapowiedzi odnośnie 5G w Łodzi dotyczyły testowych instalacji na potrzeby nauki i przemysłu.

Komunikaty o 5G w Łodzi ze strony różnych firm i instytucji pojawiają się od dwóch lat – ale dotąd żaden z nich nie był tak konkretny jak zapowiedź, którą na początku 2020 r. przedstawił Plus. Operator tej sieci, czyli Polkomtel (należący do Cyfrowego Polsatu), ogłosił, że rozpoczął już budowę instalacji 5G w siedmiu miastach.

– To już nie będą testy czy próby – sprecyzował Mirosław Błaszczyk, prezes Polkomtel. – Będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie.

Na start, czyli jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r., Plus udostępni 5G dla wszystkich jego obecnych abonamentów, ale sieć docelowo myśli o stworzeniu specjalnych taryf.

Także w Polsce różni producenci smartfonów już chwalą się nowymi modelami z możliwością odbioru 5G, zatem na rynku tych urządzeń szykuje się ruch w interesie...

Sto tzw. stacji bazowych, które buduje Polkomtel, znajdzie się w Łodzi oraz w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Sprzęt do nich dostarczają firmy Nokia i Ericsson.

5G dla Plusa umożliwi prędkość transferu przekraczającą 500 megabajtów na sekundę – kilkanaście razy wyższą niż przy powszechnie używanej teraz technologii 4G. Przy takiej prędkości np. odcinek godzinnego serialu w wysokiej jakości da się „ściągnąć” w kilka sekund.

Ale eksperci od 5G powtarzają, że postęp związany z tą technologią ma znaczenie np. dla rozwoju tzw. inteligentnych miast, które np. będą „sterować” autonomicznymi pojazdami.

Wcześniejsze komunikaty dotyczące 5G w Łodzi dotyczyły planów zastosowania tej technologii dla potrzeb nauki i przemysłu.

Przed dwoma laty stolica naszego regionu była wskazana w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji „Strategia 5G dla Polski” – wprost – „jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce”. Jednak pierwsze testy ruszyły w innych miastach: Łódź przegonił np. Lublin, w którym firma Orange zorganizowała wśród mieszkańców nabór testerów, wypożyczając im nowe smartfony.

W 2018 r. rząd obiecał Politechnice Łódzkiej 8 mln zł. Kwota ta miała umożliwić zbudowanie infrastruktury 5G w PŁ przez firmę Ericsson (aby służyła m.in. zarządzaniu energią w laboratoriach). W końcówce 2019 r. politechnika informowała, że te pieniądze nie zostały jeszcze uczelni wypłacone.

Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że PŁ stała się częścią jednego z pięciu konsorcjów wybranych przez rząd do wprowadzania w Polsce różnych nowoczesnych technologii. Te konsorcja zdobyły granty w łącznej wysokości 30 mln zł.

Liderem konsorcjum z PŁ jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Zasięg 5G w kampusie politechniki obejmie tysiąc użytkowników – umożliwi tzw. startupom (dopiero rozwijającym się firmom z branży nowoczesnych technologii) oraz małym i średnim przedsiębiorstwom przetestowanie różnych usług innowacyjnych. Pilotaż, w części dotyczącej PŁ, ma także przysłużyć się osobom z niepełnosprawnością wzroku.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki