Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie nie chcą budowy stadionów z miejskich pieniędzy

Jolanta Sobczyńska
Grzegorz Gałasiński
Mieszkańcy nie chcą, by władze miasta wydały publiczne pieniądze na budowę stadionu miejskiego przy al. Unii oraz stadionu Widzewa. Chcą za to dodatkowych pieniędzy na zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów. To wnioski z konsultacji społecznych zorganizowanych przez Urząd Miasta Łodzi.

Magistrat chciał, by łodzianie wybrali inwestycje i projekty, na które powinny się znaleźć fundusze w budżecie na 2013 r. W trakcie konsultacji wpłynęło 55 propozycji od łodzian.

Aż 14 wniosków dotyczy ul. Mieszka I na Olechowie. Mieszkańcy proszą władze miasta o wybudowanie tam kanalizacji deszczowej, utwardzenie ulicy oraz zainstalowania oświetlenia. O kanalizację deszczową i oświetlenie proszą też mieszkańcy pobliskich ul. Krzywoustego i Śmiałego.

Według łodzian dodatkowe 30 mln zł powinno być przeznaczone na zwiększenie częstotliwości kursowania komunikacji miejskiej. Mieszkańcy domagają się zaś od władz miasta rezygnacji z budowy stadionu miejskiego i stadionu Widzewa. Podkreślają, że miasta nie stać na finansowanie drogiej infrastruktury dla sportu zawodowego. Za to powinno się skupić na obiektach, które zwiększają możliwości uprawiania sportu amatorskiego. Co ciekawe, w propozycjach do budżetu na 2012 r. łodzianie wnioskowali o... budowę stadionu przy al. Piłsudskiego.

Członkowie fundacji Fenomen wnioskują o dodatkowe 30 mln zł na rozbudowę infrastruktury rowerowej. Chcą też funduszy na "zimowe utrzymanie dróg rowerowych" oraz na szkolenie mieszkańców z zasad ruchu drogowego.

Łodzianie chcą zmniejszenia funduszy na administrację, m.in. na "comiesięczne premie". - Ależ premie najczęściej są uznaniowe, nie obligatoryjne W UMŁ premii w ogóle nie ma. Być może mieszkańcom chodziło o trzynastą pensję - zastanawia się Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi.

Jaka jest szansa, by te zgłoszone przez łodzian potrzeby zostały zrealizowane, czyli by pieniądze na nie znalazły się w budżecie na 2013 r.? W 2011 r. w konsultacjach do założeń budżetowych na 2012 r. zgłoszono 129 wniosków. Magistrat twierdzi, że przystąpił do realizacji 19 z nich, m.in. rozpoczęła się przebudowa ul. Przędzalnianej, ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy przebudowy ul. Piotrkowskiej. W budżecie na 2012 r. znalazły się też pieniądze na kontynuację programu renowacji kamienic ("Mia100 kamienic") i na prace konserwatorskie w budynkach, które do miasta nie należą. W konsultacjach w 2011 r. uczestniczyło 100 osób, w tegorocznych - 382 (na ponad 700 tys. mieszkańców).

Trwają tymczasem prace nad tworzeniem budżetu obywatelskiego. W budżecie na 2014 r. ma być zarezerwowana pewna kwota na projekty wskazane bezpośrednio przez mieszkańców. - Specjalny zespół ds. opracowania zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego do 19 lipca zdecyduje m.in. o wysokości środków w budżecie do rozdysponowania na zadania wybrane przez mieszkańców - mówi Masłowski.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki