Łodzianie szukają pracy za granicą. Czeka nas rekordowy boom...

  Łodzianie szukają pracy za granicą. Czeka nas rekordowy boom emigracyjny?

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Młodzi, którzy nie znaleźli żadnej oferty na studenckich targach pracy, myślą o emigracji

  Młodzi, którzy nie znaleźli żadnej oferty na studenckich targach pracy, myślą o emigracji ©Krzysztof Szymczak

  Z danych łódzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu 2013 na stałe za granicę wyjechało 513 osób z regionu łódzkiego, w tym 229 łodzian. Tyle osób nie opuściło regionu nawet w rekordowym do tej pory 2007 roku, gdy na emigrację w pierwszym półroczu wybrało się 499 osób. Wszystko wskazuje, że czeka nas rekordowy boom emigracyjny.
  Młodzi, którzy nie znaleźli żadnej oferty na studenckich targach pracy, myślą o emigracji

  Młodzi, którzy nie znaleźli żadnej oferty na studenckich targach pracy, myślą o emigracji ©Krzysztof Szymczak

  Dla 27-letniego Marcina Szczepańskiego z Łodzi, absolwenta socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, dwa lata szukania etatu choć w części zgodnego z wykształceniem wystarczyły, by zamienić rodzinne miasto na Berlin. Od czerwca pracuje tam w firmie konsultingowej, czeka na pierwszy awans i nie planuje powrotu do Łodzi. Na emigrację decyduje się coraz więcej mieszkańców regionu. Zdaniem demografów to wyraz sprzeciwu wobec niepewnej sytuacji w kraju.


  - Chciałem pracować w Łodzi, ale nie znalazłem pracy w zawodzie ani związanej z moim wykształceniem - mówi łodzianin. - Wyjechałem do Berlina i nie żałuję. Pracuję od czerwca, a już pojawiła się szansa na awans. Zostanę tu na dłużej.

  Pan Marcin nie jest wyjątkiem. To właśnie w tym roku wyjazdy do pracy poza granice kraju zdecydowanie się nasiliły.

  Z danych łódzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu 2013 na stałe za granicę wyjechało 513 osób. Tyle nie opuściło regionu nawet w rekordowym do tej pory 2007 roku, gdy na emigrację w pierwszym półroczu wybrało się 499 osób. Od tamtej pory tendencja była spadkowa.

  W połowie 2008 roku nasz region opuściło 455 osób, w połowie 2009 - 193 osoby, w połowie 2010 - 254, a w połowie 2011 roku - 253. W pierwszej połowie ubiegłego roku na wyjazd zdecydowało się 259 mieszkańców Łódzkiego. Większość z nich to łodzianie.

  W pierwszej połowie tego roku 229 łodzian wymeldowało się z miasta, podczas gdy w pierwszej połowie 2007 r. zdecydowało się na to 212 osób. Są to dane oficjalne. Ale poza krajem przebywa znacznie więcej łodzian i mieszkańców regionu, bo spora ich grupa nie zdecydowała się na razie na wymeldowanie.

  Zdziwienia alarmującymi danymi łódzkiego Urzędu Statystycznego nie kryje Piotr Szukalski, łódzki demograf.

  - Sądziliśmy z kolegami, że fala emigracji się zatrzymała, m.in. z powodu kryzysu gospodarczego - mówi dr Szukalski. - Okazało się jednak, że przynajmniej kilka europejskich krajów poradziło sobie z załamaniem gospodarczym, natomiast Polacy zdecydowali się na ucieczkę przed niepewnością m.in. co do stałej pracy. Bezrobocie nie wzrosło drastycznie, ale proponowane są nieatrakcyjne formy zatrudnienia, np. umowy o dzieło albo zlecenia.

  Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi, powołując się na badania GUS podkreśla, że mniejsza liczba mieszkańców Łodzi to głównie efekt ujemnego przyrostu naturalnego, a dopiero w dalszej kolejności migracji.

  - Łodzianie są bowiem, wbrew stereotypom pokutującym nadal w kraju, mocno przywiązani do swojego miasta i wierzą w jego przyszłość - uważa Marcin Masłowski. - Łódź od lat notuje dodatnie saldo migracji w odniesieniu do dużych polskich miast. W grupie wiekowej 20-30 lat saldo migracji jest zdecydowanie dodatnie, a to w praktyce oznacza stały napływ młodych kadr z zewnątrz, a w perspektywie pozytywne skutki demograficzne dla Łodzi.

  Władze Łodzi, aby zapobiec migracji mieszkańców, stawiają na rozwój sieci komunikacyjnej, gospodarczą atrakcyjność miasta, podniesienie jakości życia w blokowiskach, zapewnienie dostępu do żłobków i przedszkoli. Kolejne atuty to realizacja takich programów, jak: zagospodarowywanie strychów, lokale użytkowe dla kreatywnych, stypendia dla młodych naukowców.

  Urzędnicy wyliczyli, że gdyby co piąty spośród studentów spoza Łodzi został w mieście po ukończeniu nauki, to niekorzystne tendencje demograficzne zostałyby wyhamowane.

  Piotr Szukalski prognozuje, że w ciągu kilku lat łodzianie przestaną wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. Ma to związek z tym, że na emeryturę odejdą osoby z wyżu demograficznego lat 40. i 50., a pokolenie niżu demograficznego nie będzie w stanie wypełnić tej luki. Dlatego będą wolne atrakcyjne etaty.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (35)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wyjazd

  krystek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zastanawiam się nad wyjazdem za granice, bo już mam dosyć totalnie szukania i sprawdzania gdzie i czy kiedykolwiek mi zapłacą... Czytałem opinie na temat przykładowej firmy, która organizuje takie...rozwiń całość

  Zastanawiam się nad wyjazdem za granice, bo już mam dosyć totalnie szukania i sprawdzania gdzie i czy kiedykolwiek mi zapłacą... Czytałem opinie na temat przykładowej firmy, która organizuje takie rzeczy http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,23996 i totalnie się zastanawiam czy to ma nadal sens, bo nie lubi,e być traktowany jak robot a nie jak człowiek.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tia

  pardons (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Widac po danych o bezrobociu z Wrzesnia ktore spadlo so 13% wyraznie wskazuja ze idzie kolejna fala wyjazdow z kraju okraglaka. Oczywiscie te oficjalne to jedynie wymeldowane wyjazdy realna skala...rozwiń całość

  Widac po danych o bezrobociu z Wrzesnia ktore spadlo so 13% wyraznie wskazuja ze idzie kolejna fala wyjazdow z kraju okraglaka. Oczywiscie te oficjalne to jedynie wymeldowane wyjazdy realna skala jest 10 krotnie wysza, sam wyjechalem do Bristolu w 2007, ale sie nie wymeldowywalem choc jesli edzie trzeba to nie zawaham sie 5 sekundzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmieszna wypowiedź śmiesznych ludzi z poważnych urzędów.

  zażenowany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  "Władze Łodzi, aby zapobiec migracji mieszkańców, stawiają na rozwój sieci komunikacyjnej, gospodarczą atrakcyjność miasta, podniesienie jakości życia w blokowiskach, zapewnienie dostępu do żłobków...rozwiń całość

  "Władze Łodzi, aby zapobiec migracji mieszkańców, stawiają na rozwój sieci komunikacyjnej, gospodarczą atrakcyjność miasta, podniesienie jakości życia w blokowiskach, zapewnienie dostępu do żłobków i przedszkoli." Nie wiem, czy to wypowiedź tego Masłowskiego czy autora artykułu, ale świadczy o tym, że ten człowiek, albo nie wie, co mówi, albo zupełnie utracił kontakt z rzeczywistością ! Zamykanie szkół, budowanie ścieżek rowerowych, czy kolejnych hoteli i centrów handlowych to dowód krótkowzroczności naszych władz. Dlaczego ludzie emigrują? A kto może sobie pozwolić by dać się zatrudnić nawet za te minimum 1600 zł brutto ? Przecież kwota netto nie starcza na opłacenie świadczeń, mediów, zakupy żywności, lekarstw, odzieży, butów, usług medycznych, nie wspomnę o wydatkach na kulturę, edukację, czy remonty mieszkań (o ile się je posiada), transport/komunikację ! Samo zatrudnienie na minimalne wynagrodzenie 1600 zł brutto (czyli stawka 8 zł/h) jest w Łodzi fikcją. Gdzie Państwowa Inspekcja Pracy, gdzie policja, urząd miasta, który mógłby dokonać masowych i zorganizowanych kontroli w sektorze prywatnym ?! To prywaciarze psują rynek, a państwo (szczególne władze lokalne) przyczyniły się, że Polacy są Chińczykami Europy. De facto prywaciarz zatrudnia bez umów za stawkę nieco ponad 2ł/h. Wyjątkiem są firmy ochroniarskie, które kwitną gospodarczo, a zatrudniają za 4-5 zł/h (co już jest wykroczeniem z punktu widzenia rozporządzenia w sprawie wynagrodzenia minimalnego). Jak można ze swojego społeczeństwa zrobić niewolników i pozwalać na wyzysk za takie kwoty?! Kto psuje rynek pracy ? Prywaciarze, którzy płacą grosze, czy państwo, które na to zezwala i nic nie robi by ukrócić ten proceder ? A może jedni i drudzy? A jeśli obie strony to może zachodzi tu jakaś patologiczna bądź kryminogenna zależność ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty zażenowany???

  pe.en.de (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  To ja jestem zażenowany tym co piszesz: "budowanie ścieżek rowerowych... to dowód krótkowzroczności naszych władz"
  Osobiście uważam że Zdanowska powinna wyemigrować w pierwszej kolejności,
  ale Ty...rozwiń całość

  To ja jestem zażenowany tym co piszesz: "budowanie ścieżek rowerowych... to dowód krótkowzroczności naszych władz"
  Osobiście uważam że Zdanowska powinna wyemigrować w pierwszej kolejności,
  ale Ty za wypisywanie takich bredni razem z nią.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  echidna

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

  Kolejny sukces Tuska. Ale on się polskości wstydzi i go to męczy. Więc im mniej Polaków w kraju tym lepiej się czuje.
  Wstyd i hańba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za granicę? po co!

  overtime (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  będzie praca i to dobra praca!! niejaki ryży, czyli ten na którego, 2 lata temu, tak gremialnie głosowaliście, ma dla was dobra niespodziankę. Razem z INWESTOREM Z KATARU sprowadza do polski milion...rozwiń całość

  będzie praca i to dobra praca!! niejaki ryży, czyli ten na którego, 2 lata temu, tak gremialnie głosowaliście, ma dla was dobra niespodziankę. Razem z INWESTOREM Z KATARU sprowadza do polski milion słoni, same samce. Będziecie im jaja bujać. Praca na 3 zmiany. W niedzielę nadgodziny. Wyposażenie:stołek+tasiemka+kask, nalezy zabrac z domu. Aplikacje wypełniać i wysyłac na stronie:www.jajaslonia.plzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No, właśnie, po co?

  wstyd przyznać - łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A do walki ze starzeniem się (i co tu kryć zanikiem humoru) łodzian Nasza Blondynka (PO)Kochana planuje zwiększyć populację mrówek faraona, by łodzianom żyło się weselej, stadniej, po prostu...rozwiń całość

  A do walki ze starzeniem się (i co tu kryć zanikiem humoru) łodzian Nasza Blondynka (PO)Kochana planuje zwiększyć populację mrówek faraona, by łodzianom żyło się weselej, stadniej, po prostu lepiej. Wykopki w centrum wkrótce ruszą całą parą. Podobno intensywne poszukiwania mrówek w rejonie dawnej (nowej) Łodzi Fabrycznej rozwaliło podziemne jezioro. Już nie trzeba będzie jeździć nad Jeziorsko, czy do Sulejowa :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda historyczna !

  R.B. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Z panstwa Polskiego ludnosc wyjezdzala jak to sie mowi "Za chlebem" od bardzo dawna. Przed 1939 rokiem tylko w Niemczech pracowalo na stale ponad 100 tysiecy robotnikow rolnych. Inni znajdowali...rozwiń całość

  Z panstwa Polskiego ludnosc wyjezdzala jak to sie mowi "Za chlebem" od bardzo dawna. Przed 1939 rokiem tylko w Niemczech pracowalo na stale ponad 100 tysiecy robotnikow rolnych. Inni znajdowali zatrudnienie w kopalniach i przemysle ciezkim. Wielu zalozylo pozniej w tym kraju rodziny i pozostalo na stale. Inni emigrowali do Francji,Belgii,Anglii, USA, a nawet do Australii i Brazylii. Zatem nic nowego w tym temacie. To nie jest zjawisko tylko naszych czasow.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  echidna

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Tak, ryży neurastenik nic nowego nie może narodowi zaproponowac. Wie gdzie jego miejsce i nie ma żadnych innych ambicji. Nawet nie próbuje cokolwiek zmienić. Kompletne ZERO.
  A w gębie same kłamstwa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak żyć? - jak najkrócej

  zuza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 6

  wróć komuno bo robotnik kuno!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TZW KAPITALIZM

  W****R (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  cóż komuna fabryki wybudowała, ci co przyszli po niej fabryki zniszczyli sami dorwali się do
  władzy oto efekt młode pokolenie wykształconych Polaków musi szukać swojego miejsca
  na obcej ziemi....rozwiń całość

  cóż komuna fabryki wybudowała, ci co przyszli po niej fabryki zniszczyli sami dorwali się do
  władzy oto efekt młode pokolenie wykształconych Polaków musi szukać swojego miejsca
  na obcej ziemi. Mam do nich głęboki szacunek za odwagę i bezkompromisowość.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Umierające miasto Łódź

  polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

  Ostatni zgasi światło By żyło się lepiej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To aż tylu mamy SPRZEDAWCZYKÓW w naszym województwie?

  Co robią wstyd naszej Polsce, jeżdząc za granicę myć gary, (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 25

  to już paranoja


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ty?

  rak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  jak ci się udało dostać pracę, dzięki której bezstresowo jedziesz po tych, którzy mieli mniej szczęścia lub cwaniactwa? a może to mamusia płaci ci za internety?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  woda na młyn

  antylemur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  wstyd to kraść i żebrać o chleb, kiedy wokół taki dostatek milionerów !

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny