Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wolą biletomaty od kiosków. W ciągu jednego dnia kupują prawie 13 tys. biletów

Agnieszka Magnuszewska
Krzysztof Szymczak
Liczba biletów MPK sprzedawanych w biletomatach jest bardzo duża, ale nie przekłada się to na całkowite zwiększenie ich sprzedaży.

W ciągu jednego dnia w łódzkich biletomatach kupowanych jest aż 12 840 biletów. Najpopularniejsze w nich są bilety do 40 minut (2,60 zł) i miesięczne migawki (80 zł). Co dziwne, najmniej osób korzysta z urządzenia na dworcu Łódź Kaliska, a najwięcej na pl. Niepodległości, na ul. Zachodniej przy ul. Zielonej oraz przy Manufakturze, gdzie automat pojawił się niedawno.

- Biletomat przy Manufakturze kończy główną część tworzenia sieci sprzedaży, która ma doprowadzić do tego, że każdy pasażer będzie mógł kupić bilet, jeśli tylko będzie chciał - podkreśla Zbigniew Papierski, prezes MPK. - Dzisiaj bilety można kupić wszędzie, czyli w punktach naszych i ajencyjnych, we wszystkich pojazdach, w biletomatach stacjonarnych, a bilety okresowe dodatkowo przez internet.

W ciągu pięciu miesięcy od wyposażenia wszystkich autobusów i tramwajów w automaty sprzedano w nich prawie 1,48 mln biletów jednorazowych i ponad 35,2 tys. okresowych. Natomiast przez dwa miesiące od uruchomienia pierwszego z 10 stacjonarnych urządzeń pasażerowie MPK kupili w nich prawie 55,7 tys. biletów jednorazowych i ok. 2,5 tys. okresowych.

- Widzimy duży wzrost sprzedaży w biletomatach, ale nie przekłada się to na wzrost sprzedaży biletów w ogóle. Przesunęła się ona z naszych punktów stacjonarnych do biletomatów - tłumaczy Z. Papierski. - To, że biletomaty są wykorzystywane, świadczy tylko o tym, iż ich zakup był dobrym pomysłem. Planujemy nabyć kolejne sześć urządzeń stacjonarnych, które staną na trasie W-Z. Co ważne, nie ma aktów wandalizmu, choć obawialiśmy się ich w przypadku biletomatów stacjonarnych. Być może wynika to z tego, że stoją one w miejscach uczęszczanych.

Znacznie bardziej awaryjne są automaty w autobusach i tramwajach, bo pasażerowie MPK wpychają do czytników na kartę monety, co powoduje spięcie instalacji.

Jak korzystać z biletomatów, pracownicy MPK szkolą zarówno studentów, jak i seniorów na specjalnych warsztatach.

- Również podczas Nocy Muzeów w dwóch naszych muzeach, czyli przy ul. Wierzbowej i na Brusie, będzie można podszkolić się z obsługi biletomatów. A w tym tygodniu mamy spotkanie z seniorami podczas Targów Aktywnego i Zdrowego Seniora - mówi Sebastian Grochala, rzecznik MPK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki