Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianie wolą drzewa od sklepów i tramwaju. Jakich osiedli chcą mieszkańcy Łodzi? Przedstawiamy wyniki nowego badania wśród łodzian

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Sąsiedztwo przyrody, dobry dojazd oraz bliskość sklepów i restauracji otwierają listę wymagań łodzian dotyczących tego, jak ma wyglądać wymarzone osiedle. Co czwarty łodzianin marzy o ogródku społecznym. Tymczasem w Łodzi mieszkania drożeją najszybciej w kraju.Dla mieszkańców Łodzi i okolic najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania okazała się zieleń. Na sąsiedztwo przyrody wskazało 67 proc. ankietowanych, a na bliskość komunikacji i dobry dojazd 65 proc. Bliskość sklepów i restauracji jest istotna dla 59 proc. ankietowanych. Tak wynika z badania firmy Echo Investment.Czytaj dalej
Sąsiedztwo przyrody, dobry dojazd oraz bliskość sklepów i restauracji otwierają listę wymagań łodzian dotyczących tego, jak ma wyglądać wymarzone osiedle. Co czwarty łodzianin marzy o ogródku społecznym. Tymczasem w Łodzi mieszkania drożeją najszybciej w kraju.Dla mieszkańców Łodzi i okolic najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania okazała się zieleń. Na sąsiedztwo przyrody wskazało 67 proc. ankietowanych, a na bliskość komunikacji i dobry dojazd 65 proc. Bliskość sklepów i restauracji jest istotna dla 59 proc. ankietowanych. Tak wynika z badania firmy Echo Investment.Czytaj dalej Grzegorz Gałasiński
Sąsiedztwo przyrody, dobry dojazd oraz bliskość sklepów i restauracji otwierają listę wymagań łodzian dotyczących tego, jak ma wyglądać wymarzone osiedle. Co czwarty łodzianin marzy o ogródku społecznym. Tymczasem w Łodzi mieszkania drożeją najszybciej w kraju.

Dla mieszkańców Łodzi i okolic najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania okazała się zieleń. Na sąsiedztwo przyrody wskazało 67 proc. ankietowanych, a na bliskość komunikacji i dobry dojazd 65 proc. Bliskość sklepów i restauracji jest istotna dla 59 proc. ankietowanych. Tak wynika z badania firmy Echo Investment.

Ekologia ma znaczenie

Okazuje się także, że co czwarty łodzianin chciałby mieć na osiedlu ekologiczne rozwiązania, jak panele fotowoltaiczne oraz miejsca budujące sąsiedzkie więzi, jak ogródek społeczny. Twórcy ankiety doszli do wniosku, że waga bliskości terenów zielonych wzrasta z wiekiem. Za kluczową cechę lokalizacji osiedla uważa ją tylko 31 proc. badanych w wieku 18-24 lata, a powyżej 45 roku życia już niemal trzy czwarte łodzian. Zielone otoczenie i miejsce do rekreacji bardziej doceniają też osoby mieszkające w obrębie miasta (73 proc. wskazań).

Dla co piątego łodzianina osiedle powinno być dopasowane do nowoczesnego trybu pracy i oferować miejsca do jej wykonywania. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie zawsze lubi to robić we własnym domu i chce mieć alternatywę.

– Przez pandemię zaczęliśmy znacznie więcej czasu spędzać w domu i jego najbliższej okolicy - mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment. - Dlatego łodzianie coraz więcej oczekują od miejsca, w którym żyją. Widać to po dużym zainteresowaniu ekologią osiedla, dostępnością nowoczesnej infrastruktury oraz miejsc do spędzania czasu, wykonywania pracy i nawiązywania sąsiedzkich relacji. Te elementy będą coraz ważniejsze w budownictwie mieszkaniowym i będą stanowić o wartości danej inwestycji.

Mieszkania w Łodzi szybko drożeją

Tymczasem to w Łodzi, najszybciej spośród dużych miast, drożeją mieszkania. Jak wynika z analizy firmy doradczej JLL, za metr kwadratowy nowego lokum pod koniec ubiegłego roku w stolicy naszego regionu trzeba było zapłacić średnio 8,1 tys. zł, aż o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.

- W rok nowe mieszkania na największych rynkach regionalnych zdrożały od 14 do 18 proc., natomiast w przypadku Łodzi aż o 21 proc. - podkreślają przedstawiciele JLL. - Dla wielu rynków z czołowej szóstki rok 2021 był rokiem rekordów. W Łodzi, która zmniejszyła w ciągu dwóch ostatnich lat dystans do rynków o największych obrotach, w 2021 r. nowa podaż mieszkań wyniosła 6,1 tys., a sprzedaż sięgnęła 6,2 tys. lokali.

Lokata kapitału

To wzrost w ciągu roku. Z danych JLL wynika, że w ciągu tylko ostatniego kwartału ubiegłego roku z największymi wzrostami średniej ceny mieszkań w ofercie mieliśmy do czynienia w Warszawie - o 6 procent i Łodzi - 5 procent, najmniej we Wrocławiu - 1 procent. Natomiast w pozostałych miastach kwartalny wzrost wyniósł ok. 3 procent.

Okazuje się , że w 2021 roku sprzedaż mieszkań bardzo wzrosła i to nie tylko w Łodzi, a wiele osób potraktowało ich zakup jako lokatę kapitału. W kraju sprzedano 69 tys. nowych lokali, więcej było jedynie w 2017 roku, na który przypada szczyt boomu mieszkaniowego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki