Łodzianin jest za mało chory, by dostać pracę

  Łodzianin jest za mało chory, by dostać pracę

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Inspekcja Pracy: Odmowa zatrudnienia ze względu na niepełnosprawność jest dyskryminacją

  Inspekcja Pracy: Odmowa zatrudnienia ze względu na niepełnosprawność jest dyskryminacją ©Grzegorz Gałasiński

  - Czy mam sobie odciąć rękę albo nogę, żeby znaleźć pracę - pyta zrozpaczony 38-letni Marcin z Łodzi, który od kilku miesięcy bezskutecznie szuka pracy. Mężczyzna ma lekki stopień niepełnosprawności, czyli dawną trzecią grupę inwalidzką. Twierdzi, że od potencjalnych pracodawców słyszy, że gdyby miał dawną drugą albo pierwszą grupę, dostałby pracę. Łodzianin podejrzewa, że ma to związek z wysokością dofinansowania, które otrzymują pracodawcy niepełnosprawnej załogi. Im wyższy stopień niepełnosprawności, tym wyższa dopłata do pensji.
  Inspekcja Pracy: Odmowa zatrudnienia ze względu na niepełnosprawność jest dyskryminacją

  Inspekcja Pracy: Odmowa zatrudnienia ze względu na niepełnosprawność jest dyskryminacją ©Grzegorz Gałasiński

  Pan Marcin od dzieciństwa cierpi na niedosłuch. Nie jest to poważne upośledzenie, łodzianin nie musi czytać z ruchu warg, jest w stanie usłyszeć większość dźwięków.

  - Mam wykształcenie zawodowe w zakresie obróbki skrawaniem - mówi. - Mój staż pracy wynosi 17 lat. Ostatnie 4 lata spędziłem w zakładzie pracy chronionej przy produkcji masek przeciwpyłowych. W lutym okazało się, że firma ma problemy finansowe, straciłem pracę.
  Zarejestrowałem się w urzędzie pracy, dostałem nawet kilka propozycji, ale nigdzie mnie nie chcieli. Pytali, jaki mam stopień niepełnosprawności, gdy mówiłem, że lekki, czyli dawną trzecią grupę, to słyszałem, że dostałbym pracę, gdybym miał dawną drugą albo pierwszą grupę.

  O problemie wie Bogusław Dąbrowski, główny specjalista w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łodzi.

  - Spotykamy się z przypadkami, że pracodawca określa z jakim stopniem niepełnosprawności ma być kandydat - mówi Bogusław Dąbrowski. - Nie mamy wówczas wyjścia, musimy się do tego stosować. Jeśli oferta nie określa tego stopnia, kierujemy wszystkich niepełnosprawnych, którzy spełniają pozostałe oczekiwania.

  Zdaniem Anny Skupień, rzecznika Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, może mieć to związek z wysokością dofinansowania do pensji osoby nie w pełni zdrowej.

  - Dla części pracodawców to decydujący argument - zaznacza Anna Skupień. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że im wyższy stopień niepełnosprawności, tym cięższe schorzenie. Oznacza to, że jest większy katalog prac, których te osoby nie mogą wykonywać.

  Według inspektorów pracy w Łodzi, pan Marcin może być dyskryminowany.

  - Co do zasady odmowa zatrudnienia ze względu na niepełnosprawność jest dyskryminacją bezpośrednią - podkreśla Aleksandra Grzelak-Żurek, nadinspektor pracy PIP w Łodzi. - Kodeks pracy stanowi, że osoba, której odmówiono zatrudnienia ze względu na tę przesłankę, ma prawo wniesienia do sądu pracy pozwu o odszkodowanie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Nie zajmujemy się tymi sprawami, robi to sąd.

  W zależności od tego, czy pracodawcą jest zakład pracy chronionej czy też nie, a także czy niepełnosprawny pracownik ma schorzenia szczególne, należne dofinansowanie wynosi od 420 do 1080 zł w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności, od 1050 do 2100 zł (średni stopień) i od 1890 do 3300 zł (ciężki stopień).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sama prawda

  a. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Mój Boże .......sama prawda - za chory na pracę w normalnych warunkach a za zdrowy do pracy w warunkach chronionych. Najlepiej takim ludziom poprzetrącać kręgosłupy , poucinać ręce i nogi a i tak...rozwiń całość

  Mój Boże .......sama prawda - za chory na pracę w normalnych warunkach a za zdrowy do pracy w warunkach chronionych. Najlepiej takim ludziom poprzetrącać kręgosłupy , poucinać ręce i nogi a i tak musieliby pracować jako inwalidzi po 8 godzin, najlepiej bez urlopów, z nadgodzinami , pomimo ułomności najlepiej na akord........... Tacy pracodawcy w ostatnich czasach mnożą się jak grzyby po deszczu i ani kontrole z PIPu ani z PFRONu żadnych uchybień w ich działalności nie widzą. Przykre...... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo