Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianin Michał Piernikowski wśród nagrodzonych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Michał Piernikowski
Michał Piernikowski Szymczak Krzysztof / Polskap
W Teatrze Narodowym w Warszawie wręczono tegoroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżnienia przyznano w siedemnastu kategoriach, a wśród laureatów jest łodzianin.

W dziedzinie Design nagrodę otrzymał Michał Piernikowski - dyrektor Łódź Design Festival, inicjator i współorganizator wielu projektów związanych z przemysłami kreatywnymi, współzałożyciel Łódź Art Center.

Minister kultury ocenił, że w tym roku wyróżniona została ciekawa grupa najwybitniejszych osób, które otrzymały nagrody z bardzo wielu dziedzin, żyjących w różnych stronach świata i będących w różnym wieku. Zaznaczył, że na szczególnie uznanie zasługuje dwoje wybitnych artystów.

- Trzeba wspomnieć o dwóch osobach: o pani Barbarze Krafftównie i panu Franciszku Pieczce, którzy otrzymali nagrody za całokształt twórczości. Trudno uwierzyć, że dotychczas jeszcze tej nagrody nie otrzymali, ale też bogactwo polskiej kultury nie pozwala nagradzać wszystkich, więc dobrze, że te dwie wybitne postacie polskiego teatru, filmu, telewizji otrzymały dzisiaj tę nagrodę – podkreślił prof. Piotr Gliński.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wyróżnienia ministra kultury i dziedzictwa narodowego otrzymali:
W dziedzinie Teatr - Piotr Tomaszuk, reżyser teatralny, dramaturg i scenarzysta, założyciel Towarzystwa Teatralnego Wierszalin.
W dziedzinie Film - Robert Kaczmarek, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta i producent filmowy (urodzony w Głownie absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi).
W dziedzinie Muzyka - Sławomir Łosowski, muzyk, lider, główny kompozytor i założyciel zespołu Akcenty, późniejszego zespołu Kombi; Agata Zubel, kompozytorka, śpiewaczka i pedagog; Piotr Moss, kompozytor, na stałe mieszka w Paryżu.
W dziedzinie Literatura - Janusz Szuber, poeta, eseista i felietonista.
W dziedzinie Sztuki Wizualne - Janusz Kapusta, rysownik, malarz i scenograf, wynalazca jedenastościennej bryły K-Dron ( jego prace znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi).
W dziedzinie Taniec - Wiesław Dudek, tancerz, jako pierwszy w historii Polak został solistą w Operze w Stuttgarcie, mieszka i pracuje w Tokio (absolwent łódzkiej Szkoły Baletowej, były solista Teatru Wielkiego w Łodzi).
W dziedzinie Twórczość Ludowa - Adam Strug, śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog, poeta, autor piosenek, kompozytor i scenarzysta, popularyzuje muzykę ludową i jest liderem kampanii wykonującej jego autorskie piosenki.
W dziedzinie Ochrona Dziedzictwa Kulturowego - Związek Podhalan, stowarzyszenie skupiające nie tylko rodowitych górali, lecz także sympatyków związanych z subregionami zamieszkałymi przez górali polskich; Monika Krawczyk, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP.
W dziedzinie Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą - dr hab. Janusz Smaza, prof. ASP, wykładowca akademicki, doktor habilitowany, specjalista od konserwacji kamienia; dr Jakub Kumoch, politolog, turkolog, dziennikarz, dyplomata, obecnie jest ambasadorem RP w Szwajcarii.
W dziedzinie Upowszechnianie/Animacja Kultury - Łukasz Kossowski, historyk sztuki, malarz, poeta i Irena Dżurkowa-Kossowska, historyk sztuki; Lech Śliwonik, teatrolog, wykładowca Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, prezes zarządu głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, redaktor naczelny czasopisma „Scena” (wielokrotnie był jurorem Łódzkich Spotkań Teatralnych).
W dziedzinie Edukacja Artystyczna - Andrzej Jasiński, pianista, profesor i pedagog.
W dziedzinie Kultura Cyfrowa - Tomasz Dobosz, reżyser, producent, scenarzysta, reżyser Cinematic VR i Mariusz Laszuk, producent filmowy i reklamowy, montażysta, sticher (Vrheroes Studio).
Za Całokształt Twórczości - aktorzy Franciszek Pieczka i Barbara Krafftówna.
W dziedzinie Architektura - Roger Scruton, brytyjski pisarz, filozof i kompozytor, w latach 2018-2019 przewodniczący rządowej komisji „Budować lepiej, budować pięknie”, zajmującej się ochroną ładu estetyczno-architektonicznego w Wielkiej Brytanii.
W dziedzinie Książka Historyczna im. Tomasza Merty „Między literaturą a historią” - dr hab. Jacek Kowalski, prof. UAM, poeta i pieśniarz, historyk sztuki, tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski.
Doroczna Nagroda Ministra Dla Mecenasów Kultury – Nagroda Honorowa - Grupa PZU; Witold Konieczny, Roman Kruszewski.

Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest przyznawana od 1997 roku artystom, twórcom i animatorom kultury za całokształt ich działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku w reprezentowanej przez nich dziedzinie. Za organizację gali Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odpowiada Narodowe Centrum Kultury.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki