ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Ile się zarabia w województwie?

  Rozwiń
  Łodzianin wygrał konkurs kompozytorski w Palermo

  Łodzianin wygrał konkurs kompozytorski w Palermo

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Utwór „brut” łodzianina Artura Zagajewskiego otrzymał najwyższą lokatę na 64. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Palermo.
  Łodzianin wygrał konkurs kompozytorski w Palermo

  ©pixabay.com

  Wydarzenie organizuje Międzynarodowa Rada Muzyki. Przedstawiciele stacji radiowych z 29 krajów z czterech kontynentów oceniali 58 nagrań utworów zgłoszonych do konkursu przez światowe radiofonie. Zwycięski „brut” na wiolonczelę i zespół barokowy był prezentowany w nagraniu, którego dokonali wiolonczelista Dominik Połoński i orkiestra „Arte Dei Suonatori”, i jak podkreśla kompozytor: - Ich wykonanie sprawiło, że udało się odnieść ten sukces.

  Zobacz też:Na Perform_Tech zaprasza Fabryka Sztuki w Łodzi

  Utwór „brut” Artura Zagajewskiego zdobył najwięcej punktów we wszystkich głosowaniach.
  Artysta, adiunkt w łódzkiej Akademii Muzycznej z doktoratem z kompozycji, uznawany jest za największego rockmana polskiej muzyki współczesnej - ze względu na rockowe korzenie i wpływy w twórczości. Tym razem inspiracji szukał w brutalistycznej architekturze i barokowych instrumentach. Zwycięski utwór miał swoje prawykonanie podczas inauguracji 57. Festiwalu „Warszawska Jesień” w 2014 roku. Wśród wyróżnionych w tym roku na „Trybunie” utworów znalazła się również kompozycja „L’Atelier de sensorite” Szymona Stanisława Strzelca.

  Czytaj też:Deep Purple w Łodzi zagra koncert w Atlas Arenie

  Kompozycje Artura Zagajewskiego i Szymona S. Strzelca zostały zgłoszone na „Trybunę” przez Program 2 Polskiego Radia. Wyróżnione w konkursie kompozycje są prezentowane w stacjach radiowych Europejskiej Unii Nadawców (EBU). W ubiegłym roku utwory rekomendowane przez „Trybunę” zabrzmiały prawie 800 razy na antenach tych stacji.

  - Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów jest jednym z najważniejszych konkursów kompozytorskich na świecie- podkreśla prof. Olga Hans, kompozytorka z Akademii Muzycznej w Łodzi. Konkurs odbywa się od lat połowy lat 50., od kilku lat rotacyjnie w różnych miastach Europy (w ubiegłym roku we Wrocławiu), a wśród utworów nagradzanych w jej poprzednich edycjach były m.in. dzieła słynnych polskich kompozytorów, takich jak: Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki czy Henryk Mikołaj Górecki.


  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo