Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łodzianin został pierwszym w historii diakonem Archidiecezjalnego Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater

Anna Gronczewska
Łodzianin Hieronim Wróblewski został pierwszym w historii diakonem Archidiecezjalnego Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater. Zostało ono założone we wrześniu 2019 roku przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.
Łodzianin Hieronim Wróblewski został pierwszym w historii diakonem Archidiecezjalnego Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater. Zostało ono założone we wrześniu 2019 roku przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego. archidiecezja łódzka
Łodzianin Hieronim Wróblewski został pierwszym w historii diakonem Archidiecezjalnego Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater. Zostało ono założone we wrześniu 2019 roku przez abp Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.

Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Łodzi jest drugim w Polsce, Pierwsze powstało w Warszawie. Na świecie jest 125 takich seminariów. Pierwsze otworzył w 1988 roku w Rzymie Jan Paweł II. Było to związane z potrzebą towarzyszenia przez księży rodzinom z Drogi Neokatechumenalnej, wyjeżdżającym na misje w najbardziej z sekularyzowane rejony świata.

Droga Neokatechumealna to jedna ze wspólnot Kościoła katolickiego. To dzieło nowej ewangelizacji, ma odnawiać życie chrześcijańskie w duchu Soboru Watykańskiego II. Drogę Neokatechumenalną powszechnie nazywa się Neokatechumenatem. Proponuje się ją ludziom ochrzczonym w wierze katolickiej, ale nie posiadają odpowiedniej formacji chrześcijańskiej.

Seminaria Redemtoris Mater przygotowują kandydatów z różnych krajów do posługi w dziele Nowej Ewangelizacji najpierw w diecezji, a później na misjach. Warunkiem rozpoczęcia formacji jest gotowość bycia posłanym na cały świat.

Hieronim Wróblewski w minioną sobotę przyjął święcenia diakonatu. Jest pierwszym diakonem w historii łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater. To łodzianin, pochodzi z wielodzietnej rodziny. Jego ojciec był działaczem opozycji antykomunistycznej. Hieronim od dziecka należy do Wspólnoty Neokatechumenalnej tak jak jego rodzina. Po maturze rozpoczął studia na Politechnice Łódzkiej, ale studia porzucił. Obudziło się w nim powołanie. Przez trzy lata studiował w warszawskim Seminarium Redemptoris Mater. Potem wyjechał na misje. Był między innymi w Izraelu. Po powrocie do Polski rozpoczął naukę w łódzkim seminarium.

We wszystkich seminariach Redemptortis Mater na całym świecie studiuje około 150 kleryków. W łódzkim jest sześciu alumnów. To trzech obcokrajowców pochodzących z Włoch i Hiszpanii, a także trzech Polaków. Niemal wszyscy wychowali się w wielodzietnych rodzinach, a do wspólnot neokatechumenalnych należą ich rodzice.

Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Łodzi mieści się przy parafii św. Alberta Chmielowskiego na Widzewie – Wschodzie. Klerycy mają zajęcia w diecezjalnym seminarium duchownym. Po świeceniach kapłańskich mają pięć lat pracować na terenie archidiecezji łódzkiej, a potem wyjeżdżają w świat, na misje. Seminarium redemptoris Mater w Warszawie, działające od początku 1990 roku doprowadziło do kapłaństwa ponad 130 księży.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki