Udało się! Łodzianka Aleksandra Bednarek została pierwszą Polką, która przepłynęła wpław Kanał Catalina, który rozdziela wyspę o tej samej nazwie i aglomerację Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. Kanał to część Pacyfiku. Łodzianka pokonała trasę o długości 34 kilometrów.

O przygotowaniach do wyczynu informowaliśmy na naszych łamach kilkukrotnie. Trójka poszukiwaczy wyzwań pod szyldem „Polish Ogrodnik Team” postanowiła świętować okrągłą rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, organizując projekt Polska Przeprawa Stulecia. Jego częścią było dwukrotnie przepłynięcie wpław przez Kanał Catalina - najpierw zrobiła to Aleksandra Bednarek. W poniedziałek (27 sierpnia) jako pierwsza Polka pokonała trasę z kontynentu na wyspę. A po niej Hanna Bakuniak, pochodząca z Bydgoszczy koleżanka łodzianki, została pierwszą Polką, która przepłynęła kanał wchodząc do wody z wyspy.

Z gratulacjami dla obu kobiet pośpieszyła m.in. Pływacka Federacja Kanału Catalina, czyli organizacja, która nadzoruje próby jego przepłynięcia - w tym wyznacza swojego przedstawiciela do obserwowania każdej z nich.
W swojej relacji federacja zaznacza, że Aleksandra Bednarek płynęła pod wiatr (w sile 15-19 węzłów), co było dodatkowym wyzwaniem dla łodzianki i asekurującego ją kajakarza Patricio.

Zgodnie z zasadami podejmowania takich wyzwań kajakarz mógł jej dostarczać posiłek: banana i wodę.
Bogusław Ogrodnik z Polskiej Przeprawy Stulecia informował, że w momencie wejścia łodzianki do wody jej temperatura wynosiła 18,4 stopnia Celsjusza. Wiatr wzmagał falę, przez dużą część dystansu Aleksandra Bednarek zmagała się z bocznym prądem, jednak nie „odpuściła” i pokonała 34 kilometry w czasie 12 godzin i 7 minut.

- To był ciekawy trening. W połowie myślałam, że umrę - powiedziała łodzianka, ale z uśmiechem na twarzy, zaraz po zakończeniu próby w wypowiedzi nagranej przez Bogusława Ogrodnika.

Hanna Bakuniak pokonała dystans w 10 godzin i 19 minut przez większość tego czasu płynąc w nocy.

Tydzień przed oceaniczną próbą pływaczek Bogusław Ogrodnik, m.in. doświadczony podróżnik oraz nurek pokonał 35 km wpław przez Jezioro Tahoe (w stanie Nevada z wysokością lustra wody na prawie 2 tys. metrów n.m.p.).

Oprócz popularyzowania w Stanach Zjednoczonych wiedzy o 100-leciu odrodzenia Polski, wyczyn miał cel charytatywny. Wyprawa promowała zbiórkę pieniędzy na leczenie Ignacego Pianko, 7-latka z autyzmem, wadą serca, guzem mózgu i innymi problemami zdrowotnymi.

Swoim wyczynem Aleksandra Bednarek zaliczyła jedną siódmą Korony Oceanów (to odpowiednik Korony Ziemi, której zdobycie jest marzeniem wspinaczy wysokogórskich). Oprócz Kanału Catalina do „Oceans Seven” (z jęz. angielskiego) należą kanały La Manche, Północny (między Irlandią a Szkocją) i Molokai (między wyspami Hawajów) oraz cieśniny: Gibraltarska, Cooka (między wyspami Nowej Zelandii) i Tsugaru (między wyspami Japonii).

Najdłuższą przeprawą jest ta hawajska (44 km), ale nawet najkrótsza z listy, czyli kilkanaście kilometrów (zależy od wybranej trasy) przez Cieśninę Gibraltarską (z Maroka na Półwysep Iberyjski) może sprawić sporo trudności - ponieważ silne prądy mogą przepchąć pływaka na pełne Morze Śródziemne.

O Aleksandrze Bednarek

Aleksandra Bednarek zaczynała przygodę ze sportem jako „klasyczna” pływaczka (reprezentuje klub UKS SP 149 Łódź). Jest także studentką Politechniki Łódzkiej (jej kierunek to inżynieria biomedyczna).
Zaczęła przygodę z pływaniem na wodach otwartych przed 3 laty. Chciała wiedzieć, jak poradzi sobie z dystansami dłuższymi niż 800 czy 1500 metrów - i bez odbijania się od ścian basenu. Łodzianka radzi sobie świetnie: rywalizuje np. w mistrzostwach kraju na 10 km, gdzie tę odległość wytyczoną zazwyczaj przez jedno z mazurskich jezior zawodniczki pokonują w ok. 2 godziny i kwadrans.
Za sprawą Bogusława Ogrodnika łodzianka zaczęła startować także w zawodach ekstremalnego pływania zimowego. W tej konkurencji wybiera się akweny z temperaturą wody sięgającą do kilku stopni Celsjusza powyżej zera. Tu dystanse na imprezach mistrzowskich bardziej odpowiadają tym basenowym (25-450 metrów), zaś Aleksandra Bednarek należy do medalistek marcowego czempionatu w Tallinie.