Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. W Kutnie ostatnia w tym roku przysięga

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Ćwiczenia łódzkich terytorialsów
Ćwiczenia łódzkich terytorialsów Fot 9 ŁBOT
9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej - ostatnia w tym roku przysięga odbędzie się w Kutnie w sobotę 3 grudnia. Złoży ją ponad stu nowych żołnierzy. A w styczniu minie 5 lat od utworzenia brygady.

Ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się z wielkim rozmachem. W sobotę 3 grudnia o godzinie 11 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie ją złoży ponad stu nowych żołnierzy. Przysięga będzie zwieńczeniem trwającego 16 dni podstawowego przeszkolenia wojskowego.

W uroczystości łącznie weźmie udział prawie 200 żołnierzy i oficerów, członków ich rodzin oraz mieszkańców miasta. Po przysiędze odbędzie się piknik. Dla gości przygotowano tysiąc porcji tradycyjnej wojskowej grochówki.

Uroczystość będzie wiązała się ze zmianą organizacji ruchu.

W związku z uroczystością nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Najważniejsze to zamknięcie placu Piłsudskiego oraz ulicy Narutowicza (do ronda Solidarności). Dojazd do ronda będzie możliwy ulicą Kilińskiego, na której nastąpi odwrócenie kierunku ruchu - informują urzędnicy z kutnowskiego magistratu.

1700 żołnierzy łódzkiej brygady

W tym roku do 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej żołnierzy przyjmowano już sześciokrotnie. Obecnie brygada liczy około 1700 żołnierzy, nie licząc żołnierzy zawodowych. W jej skład wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: w Zgierzu, Kutnie i Łasku. Najmłodszy jest batalion w Łasku, który został utworzony w tym roku. W dalekich planach pułkownika Pawła Wiktorowicza, dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej jest jeszcze czwarty batalion - w Piotrkowie Trybunalskim. Decyzji jednak w tej sprawie nie ma.

Ponadto w skład 9 ŁBOT wchodzą: kompania dowodzenia, kompania logistyczna, kompania saperów i kompania wsparcia. Dowództwo mieści się w Łodzi.

Jak nie Covid, to granica z Białorusią

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej powstała w 2018 roku. Początkowo wydawało się, że jedyne wyzwania to szkolenie stricte wojskowe (jeden weekend w miesiącu, dwa tygodnie poligonu raz w roku - wszystko płatne) plus interwencje w sytuacjach kryzysowych (klęski żywiołowe). Stało się jednak inaczej. W 2020 roku żołnierzy WOT zaangażowano do wsparcia przy zwalczaniu pandemii Covid, m.in. pomocy w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznych i testowaniu chorych.

Od 2021 roku do dziś żołnierze łódzkiej brygady rotacyjnie uczestniczą w patrolowaniu granicy z Białorusią, wspierając Straż Graniczną. Wiosną tego roku pojawiło się kolejne wyzwanie: wojna w Ukrainie. Terytorialsi zajmowali się pomocą przy przyjmowaniu i relokacji uchodźców, a także przyjmowali transport rannych ukraińskich żołnierzy.

A w styczniu minie dopiero pięć lat od powołania płk. Pawła Wiktorowicza na dowódcę brygady.

Nowoczesny sprzęt łódzkich terytorialsów

Łódzka brygada jest sukcesywnie doposażana w nowy sprzęt. Podstawową bronią jest karabinek Grot, są także lekkie moździerze i karabiny maszynowe, ale na wyposażenie wchodzą lub wejdą tak zaawansowane systemy jak amerykański kierowany pocisk przeciwpancerny Javelin (żołnierze są już po szkoleniu), czy polski dron Warmate.

Javeliny w rękach ukraińskich żołnierzy okazały się niezwykle skuteczną bronią w zwalczaniu rosyjskich czołgów. Polska jeszcze przed wojną w Ukrainie zakupiła 60 wyrzutni i 180 pocisków dla WOT, spodziewane są kolejne dostawy.

Drugi rodzaj broni, który ma trafić do łódzkiej brygady – amunicja krążąca Warmate – to drony z głowicami bojowymi wyczekujące w powietrzu, a po wykryciu wrogiego czołgu lub innego pojazdu, atakujące go z z góry. Konstruktorem i producentem Warmate’a jest polska firma WB Electronics.

Na wyposażeniu łódzkiej brygady są od pewnego czasu inne drony WB Electronics – FlyEye. Służą do rozpoznania i korygowania ognia artylerii. One również są szeroko wykorzystywane i bardzo chwalone przez ukraińską armię.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki