Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka delegacja w Stanach Zjednoczonych

Dariusz Pawłowski
Marek Żydowicz razem z łódzką delegacją spotykała się Stanach Zjednoczonych z Frankiem Gehrym i Davidem Lynchem.
Marek Żydowicz razem z łódzką delegacją spotykała się Stanach Zjednoczonych z Frankiem Gehrym i Davidem Lynchem. Dziennik Łódzki/archiwum
Z Markiem Żydowiczem, prezesem spółki Camerimage Łódź Center, rozmawia Dariusz Pawłowski. Żydowicz towarzyszył delegacji władz Łodzi podczas rozmów z Frankiem Gehrym i Davidem Lynchem w Stanach Zjednoczonych.

Uczestniczył Pan, jako prezes spółki Camerimage Łódź Center, w amerykańskich spotkaniach delegacji Urzędu Miasta Łodzi z Frankiem Gehrym i Davidem Lynchem. Jak te spotkania, w Pana ocenie, przebiegły?

Frank Gehry i David Lynch precyzyjnie przedstawili swoje stanowisko w sprawie dalszej współpracy z Łodzią.

To znaczy? Zacznijmy od Gehry'ego...

Wizyta rozpoczęła się od przedstawienia biura Franka Gehry'ego, w którym pracuje 140 osób; prezentacji tego, jak powstają poszczególne projekty. Później Frank Gehry zapewnił, że jest wciąż otwarty na współpracę z Łodzią. Postawił jednak dwa warunki. Pierwszy: będzie to wciąż centrum festiwalowo-kongresowe Camerimage Łódź Center. Drugi warunek dotyczył tego, że sprawa będzie pilotowana przez Fundację Tumult i przeze mnie. Ze strony pani prezydent i członków miejskiej delegacji padały pytania, czy obiekt można przenieść w inne miejsce oraz czy do rozmów można wrócić po jesiennych wyborach. Gehry stwierdził, że wszystko jest możliwe i zadeklarował, że jego projekt będzie kosztował około 55 milionów złotych. Pytany o to, czy ewentualnie projektowany budynek będzie można zmniejszyć, odpowiedział, że to również jest możliwe, choć należy sobie odpowiedzieć na pytanie, co się chce osiągnąć. Dodał też, że łódzki projekt traktuje bardzo emocjonalnie.

A co łódzka delegacja usłyszała od Davida Lyncha?

Spotkanie z Davidem Lynchem odbyło się w jego studiu i trwało trzy godziny. Główne pytanie dotyczyło tego, czy byłby on gotów zaakceptować odkupienie przez miasto od Fundacji Sztuki Świata budynku, w którym miałoby powstać jego łódzkie studio; a precyzyjniej chodziło o to, czy zgodziłby się na zamianę własności na użyczenie mu EC1 przez miasto. Lynch zdecydowanie odmówił. Stwierdził też, że taka postawa władz miasta nic dobrego Łodzi nie wróży i że grozi ona wycofaniem unijnych dotacji oraz znacznym osłabieniem wizerunku Łodzi. Dodał, że jeżeli miasto uważa, iż zapłaciliśmy za EC1 za mało, to jest gotów rozmawiać o dopłacie, a jeśli zaś miasto chce nadal sądzić się z fundacją w tej sprawie, to jest gotów wystąpić o skierowanie jej do wszystkich najważniejszych instancji europejskich (kolejna rozprawa przed łódzkim sądem odbędzie się 6 czerwca - dop. dp).

Czy ze strony władz miasta padło zaproszenie do kontynuacji rozmów z Panem w Łodzi?

Na razie nie. Wierzę jednak, że może do tego dojść. W każdym razie ze stanowiska Franka Gehry'ego i Davida Lyncha wynikało jasno, że ich zdaniem ruch jest teraz po stronie miasta Łodzi.
Rozm. Dariusz Pawłowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki