MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzka Karta Biblioteczna. Od początku 2018 roku działa w Łodzi Biblioteka Miejska

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Od stycznia przyszłego roku z jedną Łódzką Kartą Biblioteczną czytelnicy będą mogli korzystać z każdej biblioteki w mieście
Od stycznia przyszłego roku z jedną Łódzką Kartą Biblioteczną czytelnicy będą mogli korzystać z każdej biblioteki w mieście Grzegorz Gałasiński
W Łodzi działa już nowa Biblioteka Miejska, która zintegruje przeszło osiemdziesiąt miejskich placówek.

Od początku stycznia w Łodzi działa Biblioteka Miejska. Jej dyrektorem jest Paweł Braun, były dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Biblioteka Miejska powstała z połączenia pięciu dzielnicowych placówek: Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna im. Władysława Stanisława Reymonta, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście im. Andrzeja Struga oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew im. Lucjana Rudnickiego, a co za tym idzie - także przeszło osiemdziesięciu ich filii na terenie całego miasta.

- W ten sposób jest to największa instytucja kultury w Łodzi i druga co do wielkości sieć biblioteczna w Polsce, po Warszawie - podkreśla Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

- Przed nami projekty związane z unowocześnianiem tej sieci, zespoleniem systemów, baz i wprowadzeniem wspólnej karty bibliotecznej, która dla czytelników będzie dostępna od 2019 roku. Pierwsza część inwestycji pochłonie nawet 10 milionów złotych - zapowiada wiceprezydent Piątkowski.

Jak zapewnia Paweł Braun, dla mieszkańców zmiany oznaczają nową jakość korzystania z bibliotek.

- Z wszystkich bibliotek będzie można korzystać za pomocą jednej karty bibliotecznej, jednego katalogu online, kalendarza - wyjaśnia. - Oczywiście wszystkie usługi, korzystanie ze sprzętu i bezprzewodowego internetu, a także uczestnictwo w spotkaniach i warsztatach nadal będą bezpłatne.

Skonsolidowana administracja Biblioteki Miejskiej będzie się mieściła w budynku przy al. Kościuszki 48, do którego nowa instytucja wprowadzi się za dwa miesiące.

- Rozpoczynamy prace nad zinwentaryzowaniem całego majątku biblioteki, jej katalogu, sieci usług i ich dostępności - dodaje Paweł Braun. - Następnie będziemy się zastanawiali nad zapewnieniem jak najlepszego dostępu do jak najwyższej jakości usług, a także nad wprowadzeniem nowych propozycji. Pewnie powstaną nowe, nowocześniejsze placówki, mediateki, niektóre biblioteki, które nie zapewniają podstawowych warunków korzystania z ich oferty, zostaną przeniesione do obiektów należących do miasta, także po to, by stały się dostępne dla osób niepełnosprawnych. Na przykład filia z ulicy Struga 14 zostanie przeniesiona ulicę Narutowicza 8/10.

Dyrektor Braun zapewnia, że reorganizacja nie oznacza redukcji etatów. - W tej chwili dla mnie najważniejsze jest to, by poznać potencjał pracowników we wszystkich sektorach działalności biblioteki, a później wykorzystanie ich umiejętności do odpowiednich celów, by mogli jak najlepiej pracować na rzecz mieszkańców - mówi.

Powstanie Biblioteki Miejskiej ma być odczuwalne dla czytelników jeszcze w tym roku. - Planujemy wydłużyć godziny otwarcia bibliotek, zwiększyć zakup nowości wydawniczych, udostępnić darmową, bezprzewodową sieć wi-fi i nowe usługi. Wszystko po to, by zachęcić większą liczbę osób do korzystania z łódzkich bibliotek. Obecnie ich klientami jest 15 procent mieszkańców - zauważa.

Zastępcą dyrektora Biblioteki Miejskiej została Halina Bernat, do niedawna zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki